Dolar/TL Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Dolar/TL paritesi yeni haftaya da pozitif bir başlangıç gerçekleştirdi. Özellikle geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın sıkı para politikası yanlısı açıklamaları TL lehine fiyatlamaların en önemli nedeni olarak gösterilebilir. Ağbal’ın uzun bir süre faiz artırımını gündeme almalarının olası görülmediği ve  %5 olan enflasyon hedefine ulaşılana kadar sıkı duruşun korunacağı açıklamaları ile kurda 7.0200 seviyelerinin test edildiğini takip ettik. Tabii CDS rakamının pandemi süresi boyunca ilk defa 300 seviyesinin altına gerileyerek 286 seviyesine ulaşması ve ABD dolarının küresel ölçekte yatay seyretmesi de kurda gerilemenin oluşmasını sağlayan diğer gelişmeler olarak gösterilebilir.

Teknik olarak 7.0000 desteğinin hemen üzerinde fiyatlamaları takip ediyoruz. Geri çekilmenin devamı adına bu seviyeyi yakından takip etmekteyiz. Şayet bu seviyenin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda paritede geri çekilmenin devam edebileceğini ve bu sayede 6.8800 desteği ile 6.7800 seviyesinin hedef konumuna yerleşebileceğini not edelim.

Paritenin 7.0000 seviyesi üzerinde tutunabilmesi durumunda ise yukarı yönde atakların oluşma ihtimali canlılığını koruyacaktır. Bu noktada 7.1300 direnci ilk izleyeceğimiz seviye konumunda bulunacaktır. Bu seviyenin aşılmasını sağlayacak fiyatlamalarda 7.21000 ve özellikle de 200 günlük üssel ortalamanın geçtiği 7.3100 direnci yeniden hedef konumuna yerleşebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.