OPEC+ Toplantısından Karar Çıktı. Brent Petrol Fiyatları Yükseliyor

Merakla beklenen OPEC+ toplantısı kararı açıklandı. Kararda Ocak ayı ile başlanarak petrol üretimini günlük 500 bin varil artırılacağı açıklandı. Kararın ardından petrol fiyatlarında yukarı yönde hareketlerin oluştuğunu görmekteyiz. Beklentiler eşliğinde bu yükselişin nedenini açıklayalım:

  • Toplantı öncesi piyasalarda konuşulan ilk senaryo üretim artışının 3 ay süre ile ertelenebileceği şeklindeydi. Yalnız bu karara bazı üyelerin itiraz ettiğini gördük. Petrol fiyatlarında yükseliş için en iyi senaryoydu fakat bu karar alınamadı.
  • Toplantı kararı öncesi üretimin günlük 500 bin varil artırılacağına yönelik açıklamanın yapılacağına ilişkin raporları okuduk. Karar tam olarak bu şekilde gerçekleşti. Üretim artışı Ocak ayı ile başlayacak. Peki, üretim artışı kararına karşılık petrol fiyatları neden yükseliyor? Bunun nedeni üretimin 2 milyon varil artırılacağı beklentisinin gerçekleşmemesi ve daha kademeli bir artırım kararı alınmasıdır. Buna bir de ABD dolarında değer kaybı ve 2021 yılına ilişkin reel ekonomilere yönelik pozitif beklentileri de eklemek gerekiyor.

Bu sayede 48.70 direncinin aşılarak 50.00 seviyesine ulaşıldığını takip ediyoruz. Bu noktada 50.60 ara direncini takip ediyoruz. Yükselişin devam etmesi durumunda 50.60 direnci aşılabilirse petrol fiyatlarında 52.50 ve 53.70 seviyeleri potaya girecektir.

Geri çekilmelerde ise artık 48.70 ve 47.80 desteklerini takip ediyor olacağız. Özellikle 47.80 seviyesine kadar oluşacak geri çekilmeleri kar satışı olarak nitelendireceğiz. Fakat her ne kadar bu yönde bir sinyal mevcut olmasa da bu seviyenin altında oluşacak fiyatlamalarda 46.30 ve 45.50 desteklerine kadar satış baskısının oluşabileceğini şimdiden not edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.