Dolar/TL 7.0000 Desteğine Ulaştı

TL’nin pozitif performansı devam ediyor. TCMB’nin sıkılaştırıcı adımları, şeffaf ve ön görülebilir politikalar ve Başkan Naci Ağbal’ın şahin tonda gerçekleştirdiği konuşmalar Dolar/TL paritesinde aşağı yönde fiyatlamaların devam etmesini sağlıyor. Tabii bu unsurlara bir de küresel ölçekte artan risk iştahını ve ABD teşvik paketi beklentileri ile zayıflayan ABD dolarını da eklemek gerekiyor.

Tüm bu gelişmeler ile birlikte TL yılbaşından bu yana diğer GOÜ para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi olarak öne çıktığını görüyoruz. Teknik olarak yaşanan geri çekilmeler ile 7.0000 desteğine ulaşıldığını takip etmekteyiz. Düşüş hareketinin devamı adına bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi gerektiğini not edelim.  Bu noktada geri çekilmenin devam etmesi sonucu 7.0000 seviyesinin altında kapanışların oluşabilmesi ile paritede 6.8800 ve 6.7500 desteklerinin hedef konumuna yerleşeceğini not edelim.

Paritenin 7.0000 desteğinden alımlar ile karşılaşması durumunda ise ilk olarak günlük bazda 8 periyotluk üssel ortalamanın geçtiği 7.0800 direncini izliyor olacağız. Bu seviyenin üzerine yükselişin yaşanması yukarı yönde hareketleri bir miktar daha tetikleyebilir. Böyle bir durumda alçalan trend direnci olan 7.2100 seviyeyesin izlemeye başlayacağımızı belirtelim. Yalnız majör bir yukarı hareket adına 200 günlük üssel ortalamanın geçtiği 7.3030 direnci karar verici seviye olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.