BOE/Saunders’ın Açıklamaları ve GBPUSD – 13 Ocak 2017

GBPUSD'de Kararsız Seyir Sürüyor

BOE üyesi Saunders Londra’da yaptığı açıklamalarda İngiltere ekonomisinin beklentilerden daha güçlü bir büyüme gerçekleştirdiğini dile getirdi. Brexit sonrası zayıflayan Sterlin’in enflasyonun %2 olan hedefe doğru yükselmesine yardımcı olacak diyen Saunders bu yıl için işsizlik oranındaki artışın Kasım ayındaki enflasyon raporunda öngörülenin aksine sınırlı kalacağını düşündüğünü söyledi.

Kendisinden gelen açıklamaların GBPUSD üzerindeki etkisi sınırlı olsa da Dolar endeksindeki geri çekilmeyle birlikte güne yükselişle başlayan ve 1.22 üzerine tırmanan GBPUSD’de yeniden bir miktar düşüş görüyoruz. Son günlerde paritede kararsız bir seyir olduğunu söyleyebiliriz ve ani yön değişimlerinin yaşandığına şahit oluyoruz.

Çarşamba günü 1.2030’lara kadar gerileyen GBPUSD Trump’ın basın toplantısında sözünü verdiği altyapı yatırımları ve vergi indirimleri hakkında yorumlarda bulunmaması ile Doların hızlı bir şekilde değer kaybetmesi sonucu 1.2260’lara doğru sert bir yükseliş gerçekleştirdi. Daha önce de söylediğimiz gibi aşağıda 1.2080 ve 1.2020 bölgeleri son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Toparlanmalarda ise 1.2250 ve 1.23 üzerinde 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.2420’ler önemli dirençler. Ancak GBPUSD’nin önündeki tek engel Dolar endeksi değil. Aynı zamanda Brexit sürecinin “Hard Brexit” ile sonuçlanabileceği endişeleri de Sterlin üzerindeki bir diğer önemli risk unsuru.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.