Brexit Gelişmeleri ve GBPUSD

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, yani Brexit senaryolarından ve olası etkilerinden son dönemde raporlarımızda sık sık bahsediyoruz. Haziran ayındaki kritik referandum tarihi de artık git gide yaklaşıyor ve bu hafta itibariyle referandum ile ilgili kamplara start verilecek. Son yapılan anketlere göre kalma taraftarı olanların oranı biraz daha fazla olsa da arada çok da büyük farklar olmaması önümüzdeki dönemde sterlin açısından yeni değer kayıplarını getirebilir.

Bugün ise İngiltere Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre Brexit, ülkeyi fakirleştirecek ve daralmaya yol açacak. Maliye Bakanı Osborne, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunun hane halkına yıllık olarak yaklaşık 4.300 sterline mal olacağını ve ekonominin de 2030 yılına kadar%6’lık bir daralma yaşayabileceği uyarısında bulundu. Avrupa Birliği’nde kalmanın İngiltere ekonomisini daha güçlü kıldığını düşündüğünü söyleyen Osborne, halkın oy verirken bütün bunları göz önünde bulundurması gerektiğine dikkat çekti.

Tabi ki yukarıda da söylediğimiz gibi Brexit riskleri GBP’yi negatif etkilemeye devam edebilir. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz aylarda Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın bir anda sahneye çıkıp Brexit kampını destekleyeceğini açıklamasıyla GBPUSD’de sert düşüşlere şahit olmuştuk. Referanduma yaklaşıldıkça açıklanacak olan anketler ve bu tarz gelişmeler de yine GBP üzerinde bir kabusa dönüşebilir.

Haftanın ilk işlem gününe satıcılı başlayan GBPUSD’de 1.4130 bölgesinde alıcıların devreye girmesiyle birlikte gelen yükselişle 1.42 bölgesi test edilse de yeniden bir geri çekilme yaşanıyor. Dün Doha toplantısı sonrası açıkçası bugün piyasalar oldukça kararsız ve yani yön değişimleri yaşanabiliyor. Satış baskısının yeniden artması halinde 1.4130 ve 1.4050 seviyeleri aşağıda önemli destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise hedefte 1.4200 ve 1.4240 seviyeleri olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.