Dolar 3.00 Üzerini Gördü! Yükseliş Devam Eder Mi? – 29 Eylül 2016

OHAL Uzatılacak Mı?

Moody’s in not indirimi kararı sonrası yeni haftada 2.99 üzerini gören Dolar/TL’de 2.96 bölgesine kadar geri çekilme yaşanmıştı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 aylık süre için geçerli olan OHAL’in uzatılabileceği ile ilgili açıklamalarda bulunması kurdaki yükselişi tetikleyerek 3.00 üzerine bir harekete sebep oldu.

Ayrıca dün mikrofon başına geçen Fed Başkanı Janet Yellen’ın FOMC üyelerinin büyük bir çoğunluğunun bu sene faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu düşündüğünü söylemesi de Dolar’a pozitif yansıdı. TL’nin yanında MXN ve ZAR gibi gelişmekte olan ülke para birimleri de Dolar karşısında bugün zayıf bir performans sergiliyor.

Bir diğer yandan OPEC görüşmeleri sonrası yükselen petrol fiyatlarının etkisi Avrupa Borsaları’na pozitif yansırken BIST 100 negatif ayrışmış durumda ve %0.80’e yakın kayıpla güne devam ediyor. Kurda 2.97-2.95 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. 3.00 üzerinde kalıcılık sağlanması için ise yurt içindeki gelişmelerden daha çok Fed’in para politikasını takip etmek gerekiyor.

Faiz artırım ihtimalleri ciddi anlamda güçlenmediği sürece kurda yaşanan bu gibi yükselişler kalıcı olmayabilir. Ancak Aralık ayına kadar olan süreçte ABD’den gelen veriler ıskalanmaz, Dolar endeksindeki güçlenme devam eder ve bunun yanında da yurt içindeki belirsizlikler artarsa kurda yeni rekorlara hazırlıklı olmakta fayda var.

Bu kritik süreçte anlık parite analizlerimizi canlı yayın odamızdan ücretsiz takip etmek için : Buraya Tıklayınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.