Dolar 3.52 Desteğinden Toparlanıyor – 03 Mayıs 2017

Dolar Ne Olur?

Dolar/TL 3.52 seviyesine kadar gerilemesinin ardından FOMC kararları öncesi dolar endeksinde yaşanan toparlanma ve enflasyonda yaşanan artışın etkisiyle yeniden 3.54’lere göz kırpıyor. Fransa seçimleri sonrası piyasalarda artan risk iştahı ile gelişen ülke para birimlerine olan talebin artması geçtiğimiz hafta başından bu yana kurda sert bir geri çekilmeyi beraberinde getirmişti.

Ayrıca TCMB’nin sıkı duruşunu koruması ve Türkiye’nin CDS priminin 200’lere gerilemesi de kurlardaki düşüşün arkasındaki diğer nedenlerden diyebiliriz. Ancak Dolar/TL için 3.52 – 3.50 seviyleri alımların kuvvetlenebileceği oldukça kritik destekler. Fed’in zaten bugün faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor ancak Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri beklentilerin üzerinde gelirse Haziran ayı ihtimalleri güçleneceği için kurlarda yukarı yönlü hareketlilik momentum kazanabilir.

Ancak 2017 yılında aldıklarının tümünü geri veren kurda tam tersi senaryo hayata geçer ve 3.50 psikolojik desteği kırılırsa bu kez TL lehine fiyatlamaların devam edebileceğini söyleyebiliriz. Açıkçası bu seviyeler yatırımcılar açısından uygun gibi gözükse de tamam mı devam mı kararını beklemekte fayda var. Yükselişlerde de 3.56 ve 3.58 seviyeleri önemli direnç konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.