Dolardaki Gevşeme Devam Eder mi?

Darbe girişimi sonrası siyasi risklerin artmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyelerini gören dolar gece yaşanan gevşeme ile 3.06 altına geriledi. 3.06 – 3.05 kalın destek ve bu bölgenin kırılmasıyla birlikte 3.00 seviyelerine doğru bir düşüş yaşanabilir.

Bugün için en yakın direnç ise 3.0750 bölgesi. Bu bölgenin geçilmesinin ardından önce 3.0820 sonra da tüm zamanların zirvesine doğru bir hamle görebiliriz. Fakat ilk günlerdeki panik havasının ortadan kalkması nedeniyle gevşemenin devam etme ihtimali daha yüksek bizce.

Asya borsalarında hakim renk kırmızı. Japonya Nikkei endeksi %1.0 üzerinde kayıp yaşarken Çin endeksleri de %1.0 civarında ekside. Diğer yandan Avustralya ASX endeksi %0.25, Güney Kore KOSPI %0.10, Hong Kong HSI ise %0.30 üzerinde düşüş yaşıyor.

Gecenin en dikkat çeken hareketi petrol ile birlikte USDCAD’de. Petrol 44.50 altına gerileyerek üç ayın dibini görürken USDCAD bir hafta sonra ilk kez 1.31 üzerinde. 1.3140 – 1.3130 USDCAD için gün içi direnç fakat petrolde düşüşün devam etmesi ve öğleden sonra Kanada verilerinin beklentiden iyi gelmesiyle bu direncin aşılması çok zor olmayacaktır. Bu direncin aşılmasının ardından yükseliş ilk aşamada 1.3180 bölgesine doğru devam sürebilir.

Bugün dikkat çekmek istediğimiz diğer bir parite GBPUSD. Saat 11.30’da imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanacak. Referandumdan çıkan Brexit sonucunun İngiltere reel ekonomisi üzerindeki ilk etkilerini gözlemleyeceğiz bugün ve beklenti altı rakamlar 1.31’lere doğru bir düşüşe neden olabilecekken beklentiden iyi rakamlar 1.35’lere doğru bir hamle getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.