Forex Akşam Analizi – 28.04.2016

Fed, BoJ ve RBNZ kararları derken piyasalardaki hareketlilik dur durak bilemeden devam ediyor. Dolar üzerindeki baskı git gide artarken ABD dolar endeksi 93.60 bölgesine kadar gerileyerek önemli destek bölgesine yaklaşmış durumda. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam ettiğine şahit olduk bugün de. Kasım ayından beri yeni en yüksek seviyelerini gören ham petrol fiyatları 45.60 dolar üzerine atmayı başardı kendini. Avrupa Borsalarında genel görünüm yeşil. DAX günü %0.21, FTSE 100 endeksi ise günü %0.04 artıda tamamladı. BIST 100 endeksinde de %0.12’lik bir kazanç vardı. Bugün gelen verilere ve paritelerdeki duruma kısaca göz atacak olursak :

Japonya’dan hane halkı harcamaları -%5.3 ile beklentilerden kötü gelirken, çekirdek TÜFE -%0.3 ile beklentiden kötü geldi. Açıkçası açıklanan verilerden daha çok USDJPY traderlarının gündeminde BoJ kararları vardı. BoJ’un faizleri ve varlık alım programını sabit bırakması ile ise JPY’nin hızla değer kazandığına şahit olduk. USDJPY yaklaşık 400 pipslik bir düşüşle yeniden soluğu 107.80 bölgesi desteğinde buldu. Bu bölgenin son derece kritik destek olduğunun bir çok kez altını çizmiştik ve bu bölgenin geçilmesi ile kademeli olarak düşüşlerin devam ettiğini gözlemleyebiliriz. Yen’in değer kazanması ise Nikkei 225 endeksi ise günü -%3.61’lik bir kayıpla tamamladı.

Euro Bölgesi’nden İspanya’dan flaş TÜFE -%1.1 ile beklentilerden daha kötü gelirken, işsizlik oranı da %21.0 ile beklentide geldi. Almanya’dan ise işsizlik değişimi -16 bin ile beklentiden iyi geldi. Gelen verilerin euro üzerinde etkisi sınırlı olurken dolar endeksindeki düşüşün de etkisiyle parite gün içerisinde 1.1365 bölgesine kadar yükseldi. Bu bölgeden bir miktar gevşeme gelse de 1.1260 üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.12 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerin devam etmesiyle ise yukarıda önce 1.1380 ve 1.1410 seviyeleri hedeflenebilir.

Bugün dolarına gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı da değer kaybettiğine şahit olduk. Yalnızca USDTRY’de değil, USDMXN, USDZAR paritelerinde de aşağı yönlü hareketlilik yaşandı. Dolar/TL bugün 2.81 altını test ederken, aşağıda bir çok kez altını çizdiğimiz 2.8050 ve ardından 2.8000 seviyeleri son derece önemli destek bölgesi olarak bizleri bekliyor olacak. Bu bölgeden şimdiye kadar alımların geldiğine şahit olduk ancak tamamen kırılmasıyla düşüşler hız kazanabilir. Paritede yönün yeniden yukarı dönmesiyle ise 2.8250 ve 2.8350 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.