Günün Grafiği: ABD Merkez Bankası Fed Bilançosu – 12 Nisan 2017

Fed'in Bilançoyu Azaltması Doları Nasıl Etkiler?

Son zamanlarda Fed faiz artışlarının ne zaman ve hangi hızda olacağı ile birlikte Fed’in bilançosunun ne zaman ve nasıl azaltılmaya başlanacağı da yatırımcılar tarafından merakla konuşuluyor.

2008’de patlak veren Büyük Finansal Kriz’e (GFC) cevap olarak Fed faiz indirmenin yanında ekonomiyi canlandırmak ve faizleri düşük tutabilmek için varlık alım programı başlatmıştı. Bu çerçevede bir kaç yıl içinde trilyonlarca dolar hazine tahvili ve mortgage bazlı tahvil alındı piyasadan.

Büyük Finansal Kriz öncesi 1.0 trilyon dolar altında olan bilanço altı yıllık bir süre içinde varlık alımlarıyla 4.5 trilyona kadar ulaşmış durumda. Bu dört buçuk trilyonun yaklaşık 2.5 trilyonunu hazine tahvili, 1.75 trilyonunu ise mortgage bazlı tahviller oluşturuyor. Geri kalan ise diğer tahvil ve varlıklardan oluşuyor.

Para politikasında normalleşme bağlamında Fed şişen bu bilançoyu da azaltmayı amaçlıyor. Tabi bu varlıkların piyasayı rahatsız etmeyecek bir hız ve yöntemle elden çıkarılması gerekiyor. Bilançonun azaltılması Fed’in dolar vererek piyasadan aldığı varlıkları şimdi dolar alarak piyasaya geri vermesi anlamına geliyor. Yani faiz artışlarına ek bir parasal sıkılaşma etkisi ortaya çıkaracak bir adım ve bu da diğer her şey sabit kalırsa dolar için pozitif.

Fed üyelerinden gelen açıklamalar bu sene sonu veya 2018 başında bilançonun küçültmeye başlanabileceği sinyalleri veriyor. Fakat nasıl ve ne hızda olacağı, önce hangi tip tahvillerin elden çıkarılması gerektiği konusunda anlaşmazlıklar var. Bazı üyeler önce mortgage bazlı tahvilleri elden çıkaralım derken bazı diğerleri hazine tahvillerini çıkaralım diyor.

Kısacası önümüzdeki aylarda Fed bilançosunu ne zaman, nasıl küçültmeye başlayacak konusu piyasalar için bir Fed faiz artıracak mı sorusu kadar önemli olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.