Haftanın Son İşlem Günü Piyasalarda Son Durum

Son derece hareketli geçen bir haftayı geride bırakıyoruz. Haftanın son işlem gününde ise Avrupa borsaları günü kazançla tamamlamış durumda. DAX %0.85 artıda, FTSE 100 ise %1.07 artıda kapattı günü. BIST 100 endeksinde de %1’lik bir kazançtan bahsetmek mümkün. Yaşanan bu yükselişte petrol fiyatlarının ve Brexit endişelerinin biraz da olsa azalmasının payı vardı elbette.

Bugün ekonomik takvimde ise Kanada ve ABD verilerini takip ettik. Kanada’dan tüfe 0.4 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise %0.3 ile beklentilere paralel geldi. ABD’den de inşaat izinleri 1.14 milyon ile beklentilerden hafif kötü geldi. Gelen verilerin paritelerde etkisi sınırlı olsa da USDCAD’de petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi ile 1.2810’lara kadar geri çekilmenin devam ettiğini gördük.

Saat 18.00’da bir konuşma yapan ECB Başkanı Draghi ise para politikasına değinmemesi ile paritelerde önemli bir hareketliliğe sebep olmadı. EURUSD dün 1.1120 desteğinden alıcıların devreye girmesiyle yeniden 1.12 bölgesi üzerine kendini atmış durumda. Yükselişlerin devam etmesi halinde yukarıda 1.1330 ve 1.1410 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1100 önemli destek konumunda.

USDTRY ise bugün yatay bir seyir izledi. Hafta salı günü TCMB faiz oranı kararını açıklayacak ve faiz indirimlerinin devam edip etmeyeceği merak konusu. Kurda yaşanacak olan yükselişlerde 2.94 ve 2.9550 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 2.92 ve özellikle 2.90 bölgesi önemli destek konumunda. 2.90 bölgesi üzerinde ikamet edildiği sürece kurda toparlanma sürebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.