Hizmetler PMI Verileri, EURUSD ve GBPUSD

Dün haftaya sakin bir başlangıç yapan piyasalar bugün ekonomik takvim ile birlikte hareketlenmeye başladı. Bugünün gündeminde ise hizmetler PMI verileri vardı. Dilerseniz gelen verilere hızlıca göz atıp, paritelerdeki son duruma geçelim.

  • İspanya’dan hizmetler PMI 55.3 ile beklentiden iyi geldi.
  • İtalya’dan hizmetler PMI 51.2 ile beklentiden kötü geldi.
  • Fransa’dan final hizmetler PMI 49.9 ile beklentiden kötü geldi.
  • Almanya’dan final hizmetler PMI 55.1 ile beklentiden kötü geldi.
  • Euro Bölgesi’nden final hizmetler 53.1 ile beklentiden kötü geldi.
  • İngiltere’den hizmetler PMI 53.7 ile beklentide geldi.

Ayrıca Almanya’dan fabrika siparişleri son 6 ayın en sert düşüşünü kaydederek -%1.2 ile beklentilerin altında kalırken, Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aylık bazda %0.2 ile yıllık bazda da %2.4 ile beklentilerden iyi geldi. PMI verilerine dönecek olursak artık neredeyse her raporumuzda söylediğimiz gibi 50.0 seviyesi üzerinde kalınması sektörde genişlemeye, altında kalınması ise daralmaya işaret ediyor. Gelen verilere baktığımızda Fransa haricinde 50.0 seviyesi üzerinde kalınması şimdilik çok da negatif bir tabloya işaret etmese de Euro için çok da tatmin edici veriler olmadığını söyleyebiliriz.

EURUSD’de dünkü kararsız seyrin ardından bugün sabah saatlerinde 1.1340 bölgesine kadar düşüşlere şahit olduk. Bugün gelen verilerin de parite üzerinde etkisi sınırlı kalırken geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 1.3330 ve 1.1300 seviyeleri önemli destek konumunda. Bu seviyelerin kırılması ile aşağı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz. Ardından 1.1160 bölgesi son derece hayati önem taşıyor. Bu bölgeden düşüşlere sert bir tepki ile karşılaşabiliriz boğalar tarafından. Toparlanmalarda ise gözlerimiz dün de birden çok kez test edilen 1.1410 bölgesi direncinde olacak. Bu bölgenin geçilmesiyle 1.1490 bölgesi önemli direnç bölgesi olarak çalışabilir.

İngiltere’ye gelecek olursak hizmetler sektörünün ekonominin lokomotifi konumunda olduğunu biliyoruz ve Brexit risklerinin ve küresel ekonomik kaygıların devam etmesinin sektördeki iyileşmeye hız kaybettiren etkenler olduğunu söyleyebiliriz. GBPUSD üzerinde bugün baskı var ve bu baskının artması durumunda 1.4100 ve 1.4050 önemli destek bölgeleri olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.43 ve 1.4360 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Paritede 1.4360 bölgesi altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.