İngiltere Verileri Bu Sefer Sınavı Geçemedi – 07 Eylül 2016

İmalat Üretimi Sınıfta Kaldı

Son dönemde İngiltere’den gelen verilerin beklentileri karşılaması ve ABD verilerinin de tam tersine hayal kırıklığı yaratması GBPUSD’de yükselişleri beraberinde getirdi. Önemli direnç bölgelerinin teker teker mazide bırakılması ile ise paritede 1.3440’lara kadar bir yükselişe şahit olduk.

Ancak bugün ONS’nin açıkladığı verilere göre imalat üretimi -%0.9 ile beklentilerden fazla düşüş gösterdi. Sanayi üretimi %0.1 ile beklentilerden iyi gelse de GBP satışlarına engel olamadı. ONS açıklanan veride Brexit sonrası değer kaybeden Pound’un herhangi bir olumlu etkisinin gözlemlenmediğini belirtti.

Geri çekilmenin devam etmesi halinde aşağıda 1.3270 ve 1.3160 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise en yakın direnç olarak 1.3480-1.35 bölgesi karşımıza çıkıyor. Bugün 16.15’te İngiltere’den açıklanacak olan enflasyon raporu son derece kritik ve biz de takipte olacağız.

Günün geri kalanında ise 17.00’da gelecek olan Kanada Merkez Bankası (BOC) kararlarını takip edeceğiz. Beklentiler faizlerin %0.50 seviyesinde tutulacağı yönünde ancak para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar USDCAD’e hareketlilik getirebilir. Yine aynı dakikalarda Fed’in şahin üyesi Esther George açıklamalarda bulunacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.