İngiltere Verileri Sterlini Üzdü

Haftanın son işlem gününde şimdiye kadar günün en öne çıkan verileri İngiltere’den geldi. İmalat üretimi Şubat ayında -%1.1 ile beklentilerden sert düşerek hayal kırıklığı yaratırken, sanayi üretimi de -%0.3 ile beklentilerin altında kaldı. Ticaret dengesi de -12 milyar sterlin ile beklentilerden kötü geldi. Gelen verilerin GBP için son derece negatif oldu ve GBPUSD’de satışları beraberinde getirdi.

Ayrıca İngiltere’de Tata Çelik’in ülkeden ayrılacağı kararı sonrası çelik endüstrisi krizi devam ediyor. Verileri yayınlayan ONS, İngiltere’de ham çelik üretiminin 2008 Aralık ayından beri en düşük seviyelerine gerilediğini söyledi. Çin’deki yavaşlama ve Brexit referandumu risklerinin ise imalat üretimini negatif etkilediğini görüyoruz.

GBPUSD ise sabah saatlerinde 1.4130 bölgesine kadar yükseldikten sonra gelen
verilere dayanamadı ve GBP satışları sonrası yeniden 1.4050 desteğine kadar geriledi. Hafta başından beri satıcılı seyir devam ediyor paritede ve 1.4360 bölgesi altında kalındığı sürece açıkçası satış baskının devam etmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.4050 desteği kırılırsa 1.4000 ve 1.3940 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.4160 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4230 bölgesinde satıcılardan yükselişlere tepki gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.