İngiltere’de Enflasyon Hedefi Aştı – 21 Mart 2017

GBPUSD Yükselmeye Devam Eder mi?

16 Mart’taki para politikası kurulu toplantısında İngiltere Merkez Bankası BoE beklendiği gibi politika faizini %0.25 seviyesinde sabit tutmuştu fakat beklenmedik şekilde üyelerden biri (Forbes) yükselen enflasyon nedeniyle faiz artışı için oy kullanmıştı. Diğer bazı üyeler de yine enflasyondaki yukarı yönlü harekete dikkat çekerek önümüzdeki aylarda Forbes’e katılabileceklerinin mesajını vermişti.

Toplantı sonrası ilk enflasyon raporu bugün yayınlandı ve rapora göre Şubat ayında manşet enflasyon %1.8’den %2.3’e, çekirdek enflasyon ise %1.6’dan %2.0’e yükseldi. Hem manşet hem çekirdek beklentilerden daha yüksek ve enflasyon 2013 Eylül’den bu yana en yüksek seviyede. Ayrıca böylece BoE’nin %2.0 enflasyon hedefi son iki yıl içinde ilk kez aşılmış oluyor.

Yükselen enflasyonun nedenini kestirmek çok zor değil; referandumda AB’den çıkış sonucunun çıkmasının ardından poundda yaşanan düşüş. Kalemlere baktığımızda ise gıda ve enerji kalemlerinin enflasyona en büyük katkı sağlayan kalemler olduğunu görüyoruz.

İngiltere Merkez Bankası PPK’daki (MPC) oylama sistemine göre bankanın faiz artırması için dokuz üyeden en az beşinin faiz artışı için oy vermesi gerekiyor. Beklentiden daha yüksek enflasyon ile birlikte Forbes’in önümüzdeki toplantılarda artış kararı değişmeyecek ve diğer bazı üyeler de Forbes’e katılabilir. McCafferty bunlara en önemli aday.

Bizce BoE için en az enflasyon kadar önemli diğer bir veri maaş artış hızı. En son açıklanan istihdam raporuna göre maaşlarda artış hızı %2.6’dan %2.2’ye gerilemişti. Bu yavaşlamanın devam etmesi PPK üyelerinin faiz artışı için daha temkinli olmalarına neden olabilir. Fakat önümüzdeki aylarda enflasyon ile birlikte maaşlarda artış hızının tekrar ivmelenmesi BoE’de faiz artışı için gereken beş oyu sağlayabilir.

Enflasyon raporunun ardından poundun güçlenmesiyle GBPUSD 1.2470’lere kadar yükseldi ve şu an günlük bazda %1.0’e yakın yukarıda. Teknik olarak 50 ve 100 günlük hareketli ortalama ile birlikte alçalan trend direnç hattının da kırılması teknik görünümü de güçlendiriyor. Grafikte 1.2550 – 1.1270 bölgesine kadar çok önemli bir direnç göremiyoruz. 1.24 – 1.2390 ise aşağıda takip edilmesi gereken destek. Yukarı yönlü momentumun sürmesi için bu desteğin kırılmaması gerek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.