İstihdam Verileri Sonrası GBPUSD – 14 Aralık 2016

GBPUSD'de Son Durum

Kritik FOMC kararları öncesi İngiltere’den beklenen veriler geldi ve istihdam rakamları açıklandı. ONS’nin yayınladığı verilere göre ortalama kazançlar endeksi %2.5 artarak beklentilerin üzerine çıkarken geçtiğimiz ay %2.3’ten %2.4’e yukarı yönlü revize edildi.

İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyeleri olan %4.8’de sabit kalırken işsizlik haklarından yararlanma başvurularındaki değişim 2.4 ile beklentilerden iyi geldi. Ancak istihdam değişimi 6 bin azalarak 2015’in ikinci çeyreğinden itibaren ilk kez düşüş gösterdi.

Genel hatlarıyla iyi bir istihdam raporu olduğunu söyleyebiliriz ancak gelen verilerin GBPUSD üzerindeki yukarı yönlü etkisi sınırlı oldu. Piyasalar bugün malum Fed kararlarına odaklanmış durumda ve o tarihi dakikalara kadar paritelerde yatay hareketler görebiliriz.

Önemli seviyelerden bahsetmek gerekirse aşağıda 1.2600 ve 1.2550 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerde ise yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için aşılması gereken önemli direnç bölgesi. Buranın da üzerinde 1.2780 – 1.2800 bölgesi yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.