PMI Verileri Sonrası EURUSD ve GBPUSD

Bugün ekonomik takvime baktığımızda Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI verilerinin açıklandığını gördük ve İngiltere’den de inşaat PMI rakamlarını takip ettik. Gelecek olan verilere kısaca bakacak olursak;

– İspanya’dan hizmetler PMI 55.1 ile beklentide geldi.
– İtalya’dan hizmetler PMI 52.1 ile beklentiden iyi geldi.
– Almanya’dan hizmetler PMI 54.5 ile beklentiden iyi geldi.
– Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 53.1 ile beklentilerin çok hafif altında kaldı.

50.0 seviyesi üzerinde kalınması sektörde büyümeye işaret ve gelen verilere baktığımızda euroyu negatif etkileyecek bir senaryonun olmadığını görüyoruz. İspanya’daki seçim belirsizliklerine rağmen hizmet sektörünün büyümeye devam etmesi de ekonomi için pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

EURUSD’de gelen verilerin etkisi sınırlı olurken dün 1.1600 üzerini gördükten sonra satış yiyen paritede bugün 1.1470 bölgesinin destek olarak çalıştığına şahit olduk. Bu bölgenin geçilmesiyle aşağıda 1.1410 ve 1.1330 seviyeleri önemli destek konumunda. Toparlanmalarda ise yeniden 1.16 direnci test edilebilir.

İngiltere’den ise inşaat PMI ise 52.0 ile beklentilerin altında kalarak son 3 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Son yayınlanan anketlerde AB’de kalalım ve çıkalım kampı arasındaki oranların birbirine yaklaşması Brexit belirsizliklerini artırmış durumda. Bu durumun zaten GBP’ye negatif yansıdığını biliyoruz ve dün dolar boğalarının da devreye girmesiyle sert düşen GBPUSD’de gelen veri sonrası düşüşler hız kazandı. Aşağıda 1.4460 ve 1.4400 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yükselişlerde ise 1.4580 ve 1.4660 seviyeleri hedeflenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.