SNB Kararları ve USDCHF – 16.06.2016

İsviçre Merkez Bankası ( SNB ) faizleri beklendiği gibi -%0.75’te sabit tuttu. SNB İsviçre Frangı’nın hala olması gerekenden fazla değerli olduğunu ve Brexit risklerinin piyasadaki belirsizliği arttırdığını düşünüyor. Önümüzdeki çeyreklerde ise ekonominin ılımlı şekilde büyümeye devam etmesi bekleniyor.

2016 büyüme tahminleri ise %1 – %1.5 arasında sabit bırakıldı. Göstergelerin ekonomik toparlanmanın devam ettiğine işaret ettiğini söyleyen SNB enflasyonun önceki tahminlere göre daha hızlı şekilde yükselmeye devam etmesini bekliyor. Kararlar ardından mikrofon başına geçen Başkan Jordan ise SNB’nin gerektiği zaman piyasalara müdahale etmeye ve faizlerde değişikliğe gitmeye hazır olduğunu ifade etti.

İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda yeni önemler alabiliriz diyen Jordan, yükselen petrol fiyatlarının enflasyona pozitif yansıdığının altını çizdi. Faizlerde yeni bir indirim olabilir diyen Jordan’dan güvercin tonda açıklamalar gelmesi ile CHF satışlarının geldiğine şahit olduk.

USDCHF sabah saatlerinde 0.9560’lara kadar geriledikten sonra alıcıların devreye girmesiyle birlikte verdiklerinin tamamından fazlasını geri almış durumda. Yükselişlerin devam etmesi halinde yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 0.9720 ve 0.9790 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Bugün dolar endeksinde yaşanan yükselişin de etkisiyle paritede yukarı yönlü hareket sürebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.