BOE de Faiz Oranı Kararını Açıkladı – 16.06.2016

İngiltere Merkez Bankası ( BOE ) de bugün BoJ ve SNB’nin ardından faizleri beklentilere paralel olarak %0.50’de sabit bıraktı ve faiz oranı oylaması 0-0-9 şeklinde değişmedi. Varlık alım programı da yine 375 milyar sterlin ile sabit tutuldu.

BOE, Brexit’in gerçekleşmesi halinde üretkenliğin düşebileceğini, Sterlin’in önemli ölçüde değer kaybına uğrayabileceğini ve global ekonomideki risklerin artacağını düşünüyor. Çekirdek enflasyonun düşük seviyelere olduğunu, ancak yılın ilerleyen dönemlerinde kademeli olarak yükselmeye başlayacağı ve manşet enflasyondan daha iyi bir performans sergilemesi bekleniyor.

Referandum belirsizliğinin ekonomiyi olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğine dikkat çeken BOE’nin yanında kararlarla birlikte aynı zamanda Survation’ın düzenlediği anket sonuçları da yayınlandı. Ankete katılanların %45’i AB’den çıkalım, %42’si ise kalalım yönünde oy kullanmış ve %13’lük bölüm de kararsız. Yani Brexit kampının güçlü olduğunu gösteren bir anket daha. Şuana kadar yayınlanan anketlerin ortalamasına baktığımızda AB’den çıkalım diyenler %47, kalalım diyenler ise %44 oranında.

Bugün İngiltere’den perakende satışlar %0.9 ile beklentilerden çok iyi gelse de GBPUSD’de yükselişlerin sınırlı kaldığını görmüştük. Yayınlanan anket sonrası GBPUSD üzerinde oluşan baskı ile birlikte yeniden 1.4100 desteği yeniden test edildi. Bu seviyenin kırılmasıyla aşağıda 1.4050 seviyesi önemli destek konumunda. Toparlanmalarda ise 1.4220 ve 1.4340 seviyeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.