Sterlin’e Carney Darbesi – 30.06.2016

Akşam saatlerinde mikforon başına geçen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in yaz aylarında parasal genişleme adımlarının gelebileceğini açıklaması Sterlin’e Brexit’in ardından bir darbe daha vurdu. Yaklaşık 200 pipslik bir düşüş ile birlikte GBPUSD neredeyse son 3 günkü kazancını sildi.

Faiz oranlarının çok düşük seviyelere gelmesinin banka karlılıklarına negatif yansıyabileceğini söyleyen Carney alttan alttan sanki faizleri indirmesek bile varlık alım programını artırabiliriz der gibiydi. BoE’nin maalesef Brexit’in yarattı büyük şokları tamamen karşılayamadığını söyleyen Carney, parasal genişlemenin yalnızca faiz oranları ile ilgili olmadığını belirti.

BoE’nin her zaman toplanıp karar vermeye hazır olduğunu ve gerektiği takdirde ellerindeki hangi enstrümanları kullanacaklarına dair tartışıp karar vereceklerinin altını çizdi ve eğer parasal genişlemeye giderlerse bunun ciddi anlamda verimli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yani artık BoE toplantıları da Fed ve ECB gibi önemli ve Sterlin’in kaderi için kritik olacak. Ağustos ayında enflasyon raporu da yayınlanacak ve Carney de bu raporu beklememiz gerekebilir dedi konuşmasında. Temmuz ayındaki toplantıda bir hamle gelmese bile verilecek olan mesajlardan Ağustos ayında bir hamle gelecek mi gelmeyecek mi ipucu bulmaya çalışacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.