TCMB:İndirime Devam – 22 Eylül 2016

TCMB Üst Bandı 25 Baz Puan İndirdi

TCMB beklentilere paralel olarak faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek %8.25 seviyesine çekti. Politika faizi %7.5’te sabit bırakılırken faiz koridorunun alt bandı gecelik borçlanma faizi de %7.25 ile sabit kaldı. Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı ise %10’dan %9.75’e indirildi.

Karar metninin ilk paragrafına “Son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergeler iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret etmektedir.” cümlesi eklenmiş. Turizm sektörünün ise cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz etki yapası bekleniyor.

Toplam talepteki yavaşlama çekirdek enflasyonu, gıda fiyatlarında aşağı yönlü seyrin de kısa vadede enflasyondaki düşüşü destekleyeceği öngörülüyor ve önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacak demeye devam ediyor TCBM.

Karar metnindeki en önemli değişiklik ise para politikasındaki “sıkı” duruşun yerini “temkinli” duruşa bırakması.Beklentide gelen faiz indirimi ile birlikte Dolar/TL’de hareketlilik sınırlı kalırken kurda dün FOMC toplantısının ardından Fed’in şahin bir duruş sergilememesi ile başlayan geri çekilme devam ediyor.

Aşağı yönlü hareketin sürmesi halinde 2.94 ve 2.93 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanma ise 2.9640 ve 2.98 bölgeleri önemli dirençler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.