Dolar Daha Ne Kadar Yükselir? – 18 Kasım 2016

Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?

Dün parlamentodaki konuşmasında Aralık ayında faiz artışı için Yellen’in yeşil ışık yakmasının ardından başlayan dolar fırtınası Asya seansında da devam etti. Dün 100.80 – 100.50 direncini alan dolar endeksi gece 101.30 seviyelerine kadar yükselerek son 13 yılın zirvesini tazeledi.

Dolardaki yükselişten en fazla etkilenen piyasaların başında Türkiye piyasası geliyor. USDTRY dün gece 3.3840 üzerine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görürken Avrupa seansı başlarken de daha yukarılar zorlanıyor.

Doların dünya genelinde yükselişine karşı son olarak Malezya Merkez Bankası’ndan müdahale geldi ve TCMB’den de müdahale gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Fed’in faiz artış sürecini tekrar başlatacağına yönelik beklentiler nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı var fakat bizim kendi spesifik risklerimiz (siyasi, jeopolitik) nedeniyle lira üzerindeki baskı daha ağır hissedilmekte.

Bu riskler devam ettiği sürece TCMB’den gelebilecek müdahalelerin etkili ve kalıcı olma ihtimali küçük görünüyor. Bu tür müdahaleler ilk andaki keskin etki sonrası ancak yükselişin hızını azaltabilir düşüncesindeyiz.

Yukarıda artık en yakın direnç 3.40 seviyesi ve sonrasında tam sayılar direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 3.3850 – 3.38 en yakın destek. Bu desteğin kırılması durumunda 3.36 seviyeleri görülebilir. TCMB’den gelebilecek olası müdahalelerde ise önce 3.30 sonra da 3.2650 bölgesi takip edilmeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.