TCMB’den Kura Müdahale Gelecek Mi? – 18 Kasım 2016

Dolar Ne Kadar?

Dolar/Türk Lirası’nın hafta başından beri ateşi düşmezken bugün kurda 3.4080 ile tüm zamanların en yüksek seviyeleri görüldü. Fed’in faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesi ve yurt içindeki siyasi-jeopolitik riskler USDTRY’de daha da yukarıları görmemize sebep oluyor.

Dolar endeksindeki yükseliş bir yana Türk Lirası üzerindeki olumsuz etkiler devam ediyor ve TL Kasım ayının başından beri Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda artık. Dolar endeksindeki yükselişe ise Eylül ayının başında yazdığımız raporumuzda dikkat çekmiştik.

Kurdaki bu durdurulamaz yükseliş ilk olarak akıllara TCMB’den müdahale gelir mi sorularını getirdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi TCMB döviz piyasasına müdahale etmeyecek şeklinde kesin konuşsa da kafalardaki soru işaretlerini yok edebilmiş gibi gözükmüyor.

Bugün 16.00’da ise Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplanacak ve toplantının gündemi konusunda herhangi bir bilgi verilmese de kurdaki yükselişin masaya yatırılması çok yüksek ihtimal. Kurul kararları sonrası Dolar/TL’de hareketlilik sürebilir.

Yükselişlerin sürmesi halinde 3.41 ve 3.42 bölgeleri önemli tam sayı ve psiklojik dirençler. Buraların alınmasıyla 3.45’lere doğru yükseliş devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 3.38, 3.36 ve 3.35 bölgelerinin destek olarak dikkate alınmasını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.