Yellen Sonrası EURUSD’de Toparlanma Hakim.

ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’in dün Senato’da gerçekleştirdiği konuşma oldukça önemliydi. Konuşmanın piyasaları etkileyen satır başlarını hatırlatmakta fayda;

  • Yellen, düşük faiz ortamında daha büyük düşünmek gerektiğini belirterek ikinci bir mali teşvik paketine ilişkin beklentileri kuvvetlendirdi.
  • Kurumlar vergisinde artış olabileceğini yalnız bu artışın pandemi süresince devreye alınmayacağını söylemesi piyasa adına en kritik cümleydi.
  • ABD’nin zayıf doları hedeflememesi gerektiği ve başkalarının bunu yapmasına engel olunması gerektiğini dile getirdi.

Açıklamalar ABD dolarını baskılayıcı nitelikte. Sonuçta; devam etmesi muhtemel teşvik ve geç gelecek vergi artışı beklentileri pozitif olarak algılanabilir. Piyasalarda oluşan coşku da bunun göstergesi…

Bu açıklamalar eşliğinde EURUSD paritesini incelediğimizde;

1.2060 desteğine ulaşılmasının ardından yukarı yönde fiyatlamaların oluştuğunu takip ediyoruz. Bu sayede 1.2130 desteğinin üzerinde kalıcılığın sağlanmaya çalışıldığını izlemekteyiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi ile kısa vadede 1.2170 ve 1.2220 dirençlerine doğru yukarı yönde fiyatlamalar devam edebilir. Yalnız alçalan kama formasyon kırılımı sonrası formasyon hedefinin 1.2300 olduğunu da söylemek gerekiyor. Buna karşılık 1.2130 desteğinin aşağı sarkması durumunda 1.2100 ve 1.2060 seviyelerini yeniden takip etmeye başlayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.