20.01.2021 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Piyasanın gündem maddesi ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’in konuşmasıydı. Yellen, Senato’da gerçekleştirdiği konuşmada 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketini savundu ve faiz oranlarının düşük olduğu bir dönemde daha büyük hamlelerin de yapılması gerektiğini dile getirdi. Buna karşılık kurumlar vergisinin artırılabileceğini yalnız bu artırımın koronavirüs etkisinin geçmesi sonrası gündeme geleceğinin de altını çizdi. Ayrıca ABD’nin zayıf doları hedeflememesi gerektiğini, ticari rekabette avantaj sağlama amacı ile başka ülkelerin de para birimlerine değer kaybettirmesine engel olunması gerektiği cümleleri de önemliydi. Bu açıklamalar sonrası ABD endekslerinde yukarı yönde fiyatlamaların oluştuğunu takip ettik. Avrupa tarafında ise Almanya’nın koronavirüs kısıtlamalarını 14 Şubat tarihine kadar uzattığını gördük. Gün içerisinde ise Euro Bölgesi Aralık ayı enflasyon verilerini izleyeceğiz. Piyasa beklentisi datanın -%0.3 olarak açıklanacağı şeklinde. Bu verinin yanında Kanada tarafında TÜFE verisi ve faiz kararı CAD bazlı paritelerde hareketlilik oluşturabilir.

EURUSD

Paritenin 1.2130 direncini aştığını görmekteyiz. Bu seviyenin üzerinde yukarı yönde fiyatlamaların kısa vadede 1.2170 seviyesine doğru sürme ihtimalinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu direnç seviyesinin aşılabilmesi durumunda ise 1.2220 ve 1.2270 dirençlerinin hedef konumuna yerleşeceğini not edelim. Buna karşılık geri çekilmelerin oluşması adına 1.2130 seviyesi artık destek olarak takip edilecektir. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesini sağlayacak satış baskısının görülmesi durumunda 1.2100 ve 1.2060 desteklerini takip ediyor olacağız.

GBPUSD

ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybı sonucu paritede yükseliş hareketlerinin hız kazandığını görmekteyiz. Bu sayede 1.3620 seviyesinin üzerinde fiyatların oluştuğunu takip ediyoruz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi ile 1.3700 direncini izlemekteyiz. Şayet yükselişin devamı adına bu direnç seviyesinin aşılması gerektiğini not edelim. Böyle bir durumda 1.3750 ara direnç seviyesi ile 1.3820 seviyesini izliyor olacağız. Paritede geri çekilmenin oluşması durumunda ise 1.3620 desteği ve ardından 1.3540 ile 1.3470 desteklerini takip ediyor olacağız.

USDTRY

Kısa vadede yükselen trend desteği olarak takip ettiğimiz 7.4160 desteğinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu görmekteyiz. Biden’ın dışişleri bakan adayı Blinken’ın S400 ile ilgili yaptığı negatif açıklamalar TL tarafına henüz etki etmedi. Bu noktada geri çekilmenin devamı adına 7.4160 desteğini takip etmeyi sürdürmekteyiz. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 7.3500 ve 7.3100 desteklerini kısa vadede takip edeceğiz. Buna karşılık yukarı yönde fiyatlamalarda 7.5500 direncine önem veriyor. Bu seviyenin aşılabilmesi durumunda 7.600 ara seviyesi ile birlikte 7.7500 direncinin potaya girebileceğini not edelim.

ALTIN

ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’in dün Senato’da gerçekleştirdiği konuşma sonrası ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybına maruz kaldığını gördük. Bu sayede ons altında $1840 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu takip ediyoruz. Dolayısıyla $1860 direncinin hedef konumuna yerleştiğini söyleyebiliriz. Bu direnç seviyesinin aşılabilmesi ile yükselişin devam etmesi adına çok daha önemli gördüğümüz $1882 direncini yakından takip edeceğiz. Buna karşılık geri çekilmenin oluşması adına $1840 desteğini izlemeye devam edeceğiz. Bu destek seviyesinin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda ons altın fiyatlarında yeniden $1820 desteğine doğru geri çekilme oluşabilir.

PETROL

$55.00 desteğinin altında kalıcılığın sağlanamaması sonrası yukarı yönde fiyatlamaların hız kazandığını görmekteyiz. Bu sayede fiyatların $56.50 ara direncine yaklaştığını takip ediyoruz. Yükselişin devamı adına bu seviyenin aşılması gerektiğini not etsek de $57.40 direncinin çok daha önemli olduğunu belirtelim. Şayet bu direnç seviyenin yukarı yönde geçilebilmesi durumunda petrol fiyatlarının $59.00 seviyesini hedefleyebileceğini hatırlatalım. Bununla birlikte geri çekilmelerin oluşması adına yükselen kanal alt bandı $54.20 desteğini yakından izleyeceğiz. Bu destek seviyesinin kırılması ile $53.30 ve $52.30 seviyelerini takibe alacağımızı not edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.