Altın Haftayı Nasıl Geçirdi? – 23 Aralık 2016

Altın 1100 Seviyesini Görecek mi?

Değerli metal haftaya alıcılı bir başlangıç yaptı. Fakat 1140 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği için satıcılar devreye girdiler ve geri çekilme yaşandı. Açıkçası hafta boyunca değerli metal dar bir fiyat aralığında işlem gördü.

Dün ABD’den gelen veriler beklentileri karşıladı ve ekonomi için iyi bir sinyal verdi. Fakat veriler değerli metalde fiyatlara giremedi. Bugün ise ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Bununla birlikte piyasalarda Noel havasının hakim olması nedeniyle hacim son derece düşüktü. Bunu fırsat bilen ayılar ve boğalar haftanın son işlem gününde köşelerinde dinlenmeyi tercih ettiler.

Önümüzdeki haftanın ilk günlerinde Avrupa ve ABD’de Noel Bayramı kutlanacak. Bu sebeple değerli metalde volatilitenin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz. Yılın son haftasında değerli metalde sakin bir görünüm hakim olabilir. Fakat bu hacimsiz piyasada bir fonun piyasaya giriş yapmasıyla ani yön değişimi yaşanabilir. Bu sebeple değerli metalde işlem yapmayı tercih eden yatırımcıların dikkatli olmalarını ve riski minimum seviyelerde tutmalarını öneriyoruz. Altında geri çekilmelerde 1120 ve 1100 seviyelerinin önemli destek olarak alışmasını bekliyoruz. Yükselişlerde ise 1140 ve 1150 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.