Altın’ın 1260 İle İmtihanı – 28 Mart 2017

Altın Yükselmeye Devam Eder mi?

Dünkü Altın raporumuzda boğaların gücünden bahsetmiştik. İki hafta önceki FOMC kararlarının ardından 1200 dolar seviyelerinden yükselmeye başlayan sarı metal yine 1260 kapılarına dayandı.

Çok önemli bir bölge çünkü bir önceki yükseliş 1260 bölgesinde sona ermiş ve Altın kademeli olarak 1200 altına kadar gerilemişti. 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin geçtiği bu bölgenin tam anlamıyla alınması kademeli olarak önce 1280 sonra 1300 dolar seviyelerine doğru yükselişin kapısını açabilir.

1260 bölgesinin yine kırılamaması durumunda ise grafikte turuncu hat ile temsil edilen yükseliş trendi ön plana çıkacak. Geri dönüşte bu trend hattının kırılması teknik olarak görünümü bozup alıcıların havlu atmasına neden olabilir.

Bunlar işin teknik tarafı. Temel tarafta ise ABD’den gelen veriler, FOMC üyelerinin açıklamaları ve ABD’deki siyasi iklim takip edilmeli. Cuma günü olduğu gibi Donald Trump’ın bundan sonraki siyasi taleplerinin Temsilciler Meclisi’nde karşılık bulamaması Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın da dediği gibi belirsizlikleri artırarak Fed’in faiz artışları konusunda daha temkinli olmasına neden olabilir ve bu da Altın için pozitif. Zaten bu etkiyi dün gördük.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.