Bugün Başrolde Draghi Var

ABD’den ve İngiltere’den önemli verilerin geleceği günde dikkatler ECB kararları ve Draghi’nin basın toplantısında olacak. İşte günün öne çıkan gelişmeleri ve beklentiler;

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %-0.1. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. GBP için önemli bir veri. GBPUSD’de hareketlenmeler yaşanabilir.

14.45’de ECB faiz kararı açıklanacak, sonrasında 15.30’da ise büyük Başkan Draghi sahneye çıkacak. Geçtiğimiz toplantıda beklenmedik şekilde bütün faizlere el atmıştı ECB fakat Draghi’den gelen açıklamalar sonrasında EUR üzerindeki baskı kalıcı olmadı. Bu toplantıda herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Geçtiğimiz toplantıda atılan adımların etkisini bir süre daha görmek isteyecektir ECB.

15.30’da Draghi sahneye çıkacak. Bugün yeni bir parasal gevşeme adımı gelme ihtimali çok düşük. Bu nedenle de piyasalar Draghi’nin ileriye dönük verdiği mesajları takip edecek. Draghi yorumları her zaman olduğu gibi tüm euro paritelerinde aşağı veya yukarı hareketlenmeler yaratacaktır. Aynı anda ABD’den Philly Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. İmalat endeksi için beklenti 8.1, haftalık işsizlik başvuruları için ise 265 bin.

17.00, İngiltere Merkez Bankası BoE başkanı Carney, New York’ta bir konuşma yapacak. Para politikasına ve İngiltere ekonomisine değinme ihtimali var. Özellikle Brexit ile ilgili yapacağı yorumlar pound paritelerine hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.