Haftalık Piyasa Takvimi – 07 Ocak 2017

Önümüzdeki Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz hafta dolar endeksi haftaya alıcılı bir başlangıç yaptı fakat hafta ortasından sonra Altın ve EURUSD’de alıcıların devreye girdiğine şahit olduk. TRY üzerindeki baskıların devam etmesi nedeniyle USDTRY’de hafta boyunca alıcılar devrede kaldılar. Haftanın son işlem günü ise ABD’den istihdam raporu açıklandı. Özellikle maaşlar tarafında yaşanılan iyileşme USD için pozitif oldu fakat tdi ve maaşlar verisinin pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı kaldı. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler var. Dilerseniz gelecek olan verilere bir göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Avustralya’dan konut onayları verisini takip edeceğiz. Önceki rakam %-12.6. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur.

10.00’da ise Türkiye’den sanayi üretimi verisini takip edeceğiz. Önceki rakam %2.0. Açıkçası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Salı:

03.30’da Avustralya’dan perakende satışlar açıklanacak. Önceki rakam %0.5. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur. Gelecek olan verinin AUD paritelerine hareket getirmesini bekliyoruz.

04.30’da ise Çin’den enflasyon rakamları açıklanacak. TÜFE ve ÜFE rakamlarının beklentileri karşılaması AUD ve NZD için pozitif olabilir.

18.00’da JOLTS iş başlangıçları açıklanacak. Önceki rakam 5.534 milyon. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Çarşamba:

İngiltere’den saat 12.30’da imalat üretimi açıklanacak. Beklenti %0.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Gelecek olan verinin GBP paritelerine hareket getirmesini bekliyoruz.

16.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklar verisinde yaşanılan olan gerileme petrol fiyatlarındaki toparlanmanın devam etmesi anlamına gelebilir.

Perşembe:

02.50’de Japonya’dan cari hesap açıklanacak. Beklenti 1.5 trilyon. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan rakamda azalma yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalan veri JPY için negatif olur. USDJPY’de 118.50 bölgesinin alınamamasından sonra satıcılar devreye girdi ve sert bir geri çekilme yaşandı. Beklenti üzeri gelecek olan veri JPY için pozitif olur.

15.30’da ECB tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını takip edeceğiz. ECB geçtiğimiz toplantıda varlık alım süresini uzatmıştı ve EUR üzerinde baskı oluşmuştu. Detaylarda ECB’nin önümüzdeki dönemde tutunacağı tutumu kavramaya çalışacağız.

16.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ve ithalat fiyatları açıklanacak. Gelecek olan her iki veride de iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif olur.

Cuma:

Asya seansında sabaha karşı Çin’den ticaret dengesi açıklanacak. İhracat tarafında yaşanılacak olan artış ekonomi için iyi bir sinyal olabilir. Verinin detaylarını yakından takip edeceğiz.

16.30’da ise ABD’den haftanın en önemli verileri açıklanacak. ABD’de gelecek olan perakende ve ÜFE verileri USD için son derece kritik olacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması durumunda USD talebi iyice artabilir.

18.00’da ABD’den Michigan tüketici güveni beklentileri açıklanacak. Önceki rakam 98.2. Önemli bir enflasyon bu veriyi yakından takip edeceğiz. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.