Pound Neden Yükseldi? – 12 Ekim 2016

GBPUSD Daha Fazla Yükselir mi?

İngiltere (Birleşik Krallık) Başbakanı May’in Brexit görüşmelerinde Parlamento’ya söz hakkı verme kararı ile son zamanlarda düşüşüne alıştığımız pound bu sefer hızlı bir yükselişe imza attı. May, hükümetin AB’den ayrılma planının parlamentoda görüşülmesi ve tartışılması konusundaki teklifi kabul ettiğini açıkladı. Talep muhalefetteki İşçi Partisi tarafından gündeme getirilmiş ve May’in partisinden de bazı millet vekillerinden destek bulmuştu.

May talebi kabul etti fakat önemli bir şartla; parlamento Brexit’e engel olmayacak ve hükümetin pazarlık masasında elini zayıflatacak taleplerde bulunmayacak. İngiltere’nin AB’den çıkışı gibi ülke için ciddi sonuçları olan bir sürecin sadece başbakan tarafından yönetilmesine karşı bir muhalefet vardı ve bu muhalefet ilk raundu kazandı. İkinci raundun sonucu da bu hafta içinde belli olacak.

23 Haziran’daki referandumun tavsiye niteliğinde bir oylama olduğu ve son kararın başbakan tarafından değil parlamento tarafından verilmesi gerektiğini savunanlar var. Yani halkın tavsiye niteliğinde verdiği kararın parlamentodan geçirilmeden yasallaşamayacağı görüşünde bazı uzman ve politikacılar. Konu ile ilgili olarak bu hafta içerisinde bir mahkeme kararı çıkacak ve 50. Madde’nin parlamentoda onaylanmadan Başbakan May tarafından tetiklenip tetiklenemeyeceği karara bağlanacak.

Brexit ile ilgili son zamanlarda konuşulan diğer bir nokta da İngiltere’nin AB’den iyi mi yoksa kötü mü ayrılacağı. Kötü ayrılma (hard Brexit) yıllarca evli kalmış bir çiftin kavgalı boşanmalarına benzetilirken iyi ayrılma (soft Brexit) danışıklı ve anlaşmalı boşanması gibi.

May’in hard Brexit yolunu seçmesi AB ile ekonomik ve ticari ilişkileri incitecek ve pound için daha olumsuz bir tablo ortaya çıkaracak. Soft Brexit ise karşılıklı tavizlerle ilişkilerin şu an olduğu kadar avantajlı olmasa da tatmin edebilecek seviyelerde kalmasını sağlar ve pound tarafından daha tercih edilecek seçenek olur.

Dün akşam 1.21 altına kadar gerileyen GBPUSD, May’in parlamentoyu da dikkate alma kararı ile gece 1.23 üzerine tırmandı ve Avrupa seansı başlarken 1.2240 bölgesinde. 1.2220 bölgesi ilk destek, sonra 1.2150 bölgesi destek olarak çalışabilir. Diğer yandan 1.2325 alıcılara karşı koyabilecek olan ilk direnç, sonrasındaki direnç 1.2350. May’den gelen açıklamalar pound için pozitif algılandı piyasalar tarafından fakat alış düşünmek için henüz biraz erken diye düşünüyoruz.

Asya borsalarında genel renk kırmızıydı. Çin endeksleri ortalama %0.20, Avustralya ASX endeksi %0.10, Hong Kong HSI endeksi %0.90 kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksinde de %1.00 üzerinde gerileme var. Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.10 ile bugün hafif de olsa pozitif ayrışıyor. Gün içerisinde piyasalar FOMC üyesi Dudley ve George konuşmalarını takip ediyor olacak. 21.00’de ise üç hafta önceki FOMC toplantısının tutanakları açıklanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.