Pounda Bir Darbe Verilerden Geldi – 09.08.2016

Geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası’nın aldığı kararlar sonrası ( faiz indirimi, varlık alım programının artırılması ) sterlindeki değer kaybı sürüyor. Bugün ise sabah ki raporumuzda da dikkat çektiğimiz gibi BoE üyesi McCafferty’den de önümüzdeki dönemde daha fazla parasal genişlemeye gidebiliriz açıklamaları geldi.

Sabah saatlerinde 1.30 bölgesi altına gerileyerek yaklaşık son 3 haftanın en düşük seviyelerini gören GBPUSD’de İngiltere’den imalat üretiminin -%0.3 ile beklentiden kötü gelmesinin sonucu da daha aşağılara yolculuk oldu. Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi ise Haziran ayında %0.1 ile beklentide geldi. Cuma gününden itibaren dolar endeksinde yaşanan toparlanma yaşanması da GBPUSD’de düşüşlere hız kazandırmış durumda.

Hem BoE’nin ileriye yönelik verdiği güvercin tonda mesajlar hem de Dolar endeksinde yaşanan toparlanma ile birlikte 1.32 bölgesi altında kalındığı sürece toparlanmaların satış fırsatı sunmaya devam etmesini bekliyoruz. Daha şimdiden faizlerin %0 seviyesine çekileceği konuşulmaya başlanmış durumda ve aşağıda Brexit sonrası görülen en düşük seviye olan 1.2790’lar dışında önemli bir seviye karşımıza çıkmıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.