Yellen Yine Güvercin!

Bugün bütün gözlerin Yellen’da olduğunu bir çok kez söylemiştik ve Fed Başkanı geçtiğimiz FOMC toplantısı sonrası yine yaptı yapacağını. Son derece güvercin tonda konuşan Yellen, dolar satışlarını beraberinde getirdi. Açıklamalar ile birlikte ABD dolar endeksi 96.00 seviyelerinden 95.30’lara kadar geriledi bir anda. Faiz artışında temkinli bir şekilde ilerlemeleri gerektiğini belirten Yellen küresel ekonomideki artan risklere dikkat çekti yeniden.

Yellen düşük enflasyon beklentileri ile ilgili endişeli olduğunu söyleyerek konuşmasına devam etti. Enflasyonun bu yıl %2’lik hedefin altında kalacağını düşündüğünü ve küresel gelişmeler ve risklerin Fed’in faiz artışı konusunda daha yavaş hareket etmesine neden olduğunun da altını çizdi. İhtiyaç duyulması halinde Fed’in parasal genişleme için hala yeterli alanının olduğunu söyleyen Fed Başkanı, işsizlik oranının uzun vadede %4.8 seviyesinin altına kalabileceğini söyledi.

Son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüş ve dolardaki güçlenmeye dikkat çeken Yellen, Ocak ve Mart aylarında faizlerin artışına gidilmemesinin sebebi olarak enflasyonda iyileşme yaşanmaması ve küresel risklerin varlığına bağladığını bir kez daha yeniledi. Para politikasının maliye politikası yüzünden finansal yük altında olduğunu, maliye politikalarının daha önemli rol oynamasının bu duruma yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Küresel risklere dikkat çekilmesi, faiz artışı ile ilgili “temkinli” olunması gerektiğinin altının çizilmesi ve Yellen’ın enflasyondaki iyileşmeden memnun kalmamasının bedelini dolar ağır ödedi. Gerek majör para birimlerine gerekse gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybeden dolar, ALTINda da yükselişleri beraberinde getirdi. USDTRY 2.85 altına gerilerken ALTIN 1240’lara kadar tırmandı. EURUSD de kendini 1.1250 üzerine atmayı başardı ve GBPUSD’de de önemli direnç bölgesi olan 1.4360 üzerine yükselmiş durumda açıklamalar sonrası.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.