07.01.2021 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Global ölçekte en önemli gündem maddesi ABD Georgia eyaletinde gerçekleştirilen Senato ikinci tur seçimleriydi. Seçimlerde Demokrat adayların önde gidiyor olması Senato’nun demokratların kontrolüne geçeceği beklentilerini bir hayli güçlendirdi. Bu sayede ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybettiğini gözlemledik. Tabii bu fiyatlamada en önemli etken Demokratların piyasa beklentisinden daha kuvvetli bir teşvik paketi açıklama olasılığının belirmesi. Seçim sonuçlarının ardından piyasalarda daha net bir fiyatlama göreceğimizi belirtelim. Senato seçimlerinin yanında küresel ölçekte hizmet PMI verilerini takip ettik. Özellikle Avrupa tarafından gelen datalar beklentilerin altında kaldı ve Aralık ayında hizmet sektörünün korona virüs kaynaklı negatif performans gösterdiğini gördük. ABD tarafında ise açıklanan özel sektör tarım dışı istihdam (ADP) verisini yakından izledik. Beklentiler 88 bin kişiye istihdam sağlandığı yönünde olsa da verinin 123 bin kişinin istihdam piyasasından eksildiğini göstermesi önemliydi. Bugünün data akışını takip ettiğimizde Euro Bölgesi Aralık ayı TÜFE verisi ilk öne çıkan data konumunda bulunuyor. Bunun yanında ABD tarafında işsizlik maaşı başvuruları ve ISM imalat dışı pmı verisi gündemin diğer maddeleri olarak sıralanabilir.

EURUSD

ABD Senato seçimlerinde Demokratların kazanacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi sonrası ABD dolarında küresel ölçekte zayıflama gözleniyor. Bu durum doğal olarak EURUSD paritesinde yukarı yönde hareketleri tetikledi. Bu sayede 1.2300 seviyesinin aşıldığını görmekteyiz. Yükselişin devamı adına bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerektiğini not edelim. Böyle bir durumda 1.2340 ara direncinin aşılabileceğin ve 1.2400 seviyesine doğru yukarı yönde hareketlerin devam edebileceğini belirtelim. bunun yanında 1.2300 desteğinin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda ise geri çekilmelerin ivme kazanabileceğini hatırlatalım. Bu yönde bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda 1.2200 ve 1.2170 desteklerini takip ediyor olacağız.

GBPUSD

1.3540 desteğinin test edilmesinin ardından gelen alımlar ile yukarı yönde fiyatlamaların oluştuğunu görmekteyiz. Bu sayede 1.3620 direncine ulaşıldığını izlemekteyiz. Yükselişin devamı adına ilk olarak bu seviyeyi izliyor olsak da majör bir yukarı hareket adına 1.3700 direncinin çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada paritede alımlar güçlenir ve 1.3700 direnci aşılabilirse 1.3740 ve 1.3800 seviyelerinin hedef konumuna yerleşebileceğini not edelim. Bunun yanında geri çekilmelerde 1.3540 desteğini izlemeyi sürdürmekteyiz. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile paritede 1.3500 desteği ile birlikte 1.3470 ve çok daha önem verdiğimiz 1.3400 seviyesi hedef konumuna yerleşebilir.

USDTRY

Günlük grafikleri baz aldığımızda 200 periyotluk üssel ortalamanın geçtiği 7.3100 desteğinin altında fiyatlamaların oluştuğunu izlemekteyiz. Bu fiyatlamalar kur tarafında geri çekilmenin devamı adına bir hayli önemli olacaktır. Yalnız 7.3100 seviyesinin altında kalıcılığın sağlanmaya devam etmesi ana şart olmakta. Böyle bir durumda 7.2000 ara desteği ile birlikte 7.0000 seviyesine doğru düşüş hareketinin devam etme ihtimali kuvvetlenecektir. Buna karşılık 7.3100 direncinin aşılması ise yukarı yönde atakların oluşmasını sağlayabilir. Böyle bir durumda 7.4000 seviyesi ik izleyeceğimi direnç konumunda bulunuyor olsa da 7.5000 seviyesinin çok daha önemli olduğunu şimdiden belirtmek gerekiyor.

ALTIN

$1965 direncine yaklaşılmasının ardından sert satışların oluştuğunu takip ettik. Mevcut durumda bu geri çekilmeyi kar satışı olarak nitelendirebiliriz. Özellikle $1900 desteğine kadar geri çekilmenin oluşması önemliydi. Bu destek seviyesinin aşağı yönde geçilememesi yükseliş hareketinin devam etme ihtimalini kuvvetlendirmekte. Bu noktada $1920 ve $1930 dirençlerini izleyeceğiz. Özellikle $1930 direncinin önemli olduğunu ve kırılması durumunda kısa vadede $1945 ve $1965 seviyelerinin hedef konumuna yerleşebileceğini not edelim. Bunun yanında 1900 desteğinin kırılması durumunda ise $1875 ve $1855 desteklerini izlemeye alacağız.

PETROL

OPEC+ toplantısında üretim kesintisinin gerçekleştirilmesine ilişkin anlaşmazlığın çözüldüğüne dair haber akışının gelmesi ile petrol fiyatlarında hızlı bir yükseliş hareketi yaşandı. Bu sayede $53.30 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu takip ediyoruz. Bu durumda izlememiz gereken ilk hedef seviye yükselen kanal formasyonu orta bandı olan $54.80 direnci olacaktır. Bu seviyenin yukarı yönde aşılabilmesi durumunda yükselişin devam etme ihtimali belirecektir. Böyle bir durumda ise yükseliş ivmesinin hız kazanarak $56.00 kanal formasyonu üst bandı olarak takip ettiğimiz $58.20 direnci hedef konumuna yerleşecektir. Bununla birlikte $53.30 desteği geri çekilmelerde takip edilecek ilk seviye konumunda. Bu desteğin kırılması durumunda $52.00 ve $50.50 destekleri yeniden potaya girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.