Fed Üyeleri Açıklamalara Başladı – 20 Mart 2017

Fed Üyelerinden İnciler

Ekonomik takvimin son derece sakin olduğu günde FOMC üyelerinden gelecek açıklamalara Chicago Fed Başkanı Charles Evans start verdi. Ekonominin iyi bir rotada olduğunu söyleyen Evans enflasyonun yükselmesine biraz daha güven duyuyoruz açıklamasında bulundu. Bu yıl boyunca üç faiz artırımının olası olduğunu dile getiren Evans istihdam piyasasının da çok güçlü olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca enflasyonun %2 olan hedefe veya biraz daha üzerine yükselmesi için yeterli alan olduğunu da sözlerine ekledi.

Fed’in faizleri artırdığı toplantıda faiz artırım kararına tek karşı çıkan üye olan Kashkari ise kararının arkasındaki sebebin enflasyona duyduğu güvensizlik olduğu belirtti. İstihdam piyasanın hala tam olarak toparlanmadığını dile getiren Kashkari FOMC’yi işaret ederek “Neden bu kadar endişeliyiz? Enflasyon %2’ye ulaşmış gibi davranıyoruz.” açıklamasında bulundu. Evans ile hemen hemen zıt görüşleri paylaşan Kashkari faizleri artırmadan önce enflasyonun hedefe ulaşmasını beklemeye niyetli gibi gözüküyor.

Üyelerden gelen açıklamaların dolar üzerindeki etkisi sınırlı olurken Fed’in Mayıs ayındaki toplantıda faiz artırım ihtimalleri 0’a yakın. Zaten genellikle faiz artırımları kararların ardından basın açıklaması olan toplantılara denk getirildiği için piyasalar Mayıs ayından sonra Haziran ayına odaklanacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.