Forex Piyasalarında Bu Akşamın Analizi

Piyasalarda hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Haftaya hafif alıcılı başlayan dolar endeksinde bugün toparlanmanın hız kazandığına şahit olduk. Fed üyelerinden gelen açıklamalar sonrası endekste 96.00 seviyesi üzerine kadar yükseliş yaşandı. Petrol fiyatları üzerinde ise baskı vardı ve ham petrolün varil başına fiyatı 40 dolara kadar gerilemiş durumda. BIST 100 endeksi günü -%1.69 kayıpla kapatırken, Avrupa borsalarında görünüm yeşil. DAX endeksi günü %0.33, FTSE 100 de günü %0.10 primle kapattı. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.

  • İsviçre’den ZEW ekonomik beklentileri 2.5 ile önceki veriden çok iyi geldi. Gelen veri CHF için pozitif olsa da paritelerde etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den yeni konut satışları512 bin ile beklentide geldi. Gelen verinin paritelerde önemli bir etkisi olmadı açıkçası.
  • Yine ABD’den ham petrol stokları 9.4 milyon ile beklentiden fazla olarak açıklanırken petrol fiyatlarında düşüş devam etti.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY sakin bir gün geçirdi diyebiliriz. Yaşanan terör olaylarının ardından kurda gelen yükselişlerin şuan için önemli direnç olarak altını çizdiğimiz 2.88 bölgesine takıldığına şahit olduk. Toparlanmalarda 2.88 ve 2.90 bölgeleri önemli direnç durumunda. Bu bölgelerin geçilmesiyle toparlanma devam edebilir. Aşağıda ise geri çekilmelerde gözlerimiz 2.8650 ve 2.86 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

USDCAD‘e her zaman olduğu gibi yine petrol fiyatları yön verdi. Petrol fiyatlarında yaşanan gerileme sonrası paritede hızlı bir yükselişe şahit olduk. Bildiğimiz gibi petrol fiyatlarındaki düşüş CAD için son derece negatif oluyor. Doların da değer kazanması ile birlikte 1.32 bölgesi üzerine kendini atan paritede yukarıda 1.3270 ve 1.33 bölgeleri önemli direnç bölgeleri. Aşağıda ise 1.3050 ve 1.2950 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor.

GBPUSD’de ise hafta başından beri satıcılı seyir devam ediyor. Dolardaki toparlanmanın ve Brexit kaygılarının artması ve sterlinin değer kaybetmesi ile 1.4360 bölgesinin geçilmesiyle düşüşlerin hız kazandığı paritede 1.4100 ve 1.4050 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise 1.4250 ve 1.4360 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.