İngiltere Enflasyon Verileri Açıklandı – 16.08.2016

Enflasyon Yüzleri Güldürdü

Uluslararası İstatistik Bürosu ( ONS ) enflasyon rakamlarını yayınladı. Temmuz ayında İngiltere’de enflasyon %0.6 ile beklentilerin üzerinde geldi. Bu da son 20 ayın en yüksek seviyesini işaret ediyor. Yaşanan bu yükselişte Brexit sonrası Sterlin’de yaşanan değer kaybının da payını yabana atmamak gerek.

Detaylara baktığımızda ise enflasyona en büyük katkıların restoran & oteller, ulaşım ve alkol & tütün ürünlerinden geldiğini görüyoruz. Enflasyondan en çok çalan kalem ise gıda ve alkolsüz içecekler. Hatırlayacağımız gibi Brexit sonrası ekonomiyi canlandırmak ve büyümeyi desteklemek için İngiltere Merkez Bankası ( BOE ) son toplantıda faizleri 25 baz puan indirmiş ve ek olarak varlık alım programını da artırmıştı.

Bununla birlikte verileri yayınlayan ONS Brexit’in net bir negatif etkisini gözlemlemediklerini açıkladı. Tabi ki enflasyonda iyileşme yaşanması Sterlin için pozitif ancak BOE’nin aldığı önlemlerle önceliğinin büyümeyi desteklemek ve Brexit’in ekonomi üzerindeki etkisini mümkün olduğunca absorbe etmek olduğunu söyleyelim. Kaldı ki son toplantıda enflasyonda yükseliş gözlemlenebileceğinin altı çizilmişti.

Bugün Dolar endeksi üzerinde oluşan büyük baskı ile birlikte gelen iyi veri de GBPUSD’de yükselişlere destek olmuş durumda. Yaşanan bu yükseliş de dün paylaştığımız alıcılı Gartley formasyonu ile örtüşüyor ancak bu hareketin devam edebilmesi için dolar üzerindeki baskının sürmesi gerekiyor. Özellikle bugün ABD’den açıklanacak olan TÜFE verilerinin beklenti altı kalmasıyla 1.32’lere doğru yükseliş devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 1.2850 ve 1.28 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.