Petrol Bu Hafta Ne Olur? – 27 Aralık 2016

Petrolde Hangi Gelişmelere Dikkat Etmeli?

Ham petrolde 45 $’dan 54.50 $’a kadar gerçekleşen 13 günlük sert yükselişin ardından sakinleme görüyoruz. Son 1 haftadır 52.07-53.74 arası bir bant oluşturmuş durumda.

Malum OPEC Toplantısı’nda petrol ihraç eden ülkelerin arzda kısıtlamaya gidilmesi konusunda anlaşmaya varmalarının ardından petrolde hızlı bir yükseliş yaşamıştık. Ancak bu yükselişin 54.50 seviyesinden tepki aldığını gördük. Bunda Libya’da petrol arzında yaşanan artış ve ham petrol stoklarında yaşanan dalgalanmalar etkili oldu diyebiliriz.

Perşembe günü açıklanacak olan petrol stokları öncesinde geçtiğimiz hafta 2 milyon 256 bin varil ile son 5 haftanın en yüksek petrol stokunun açıklandığını söyleyebiliriz. Bizce ham petrol stokları verisi bundan sonra petrol yatırımcıları tarafından daha dikkatli takip edilmesi gerekir.

Ayrıca her Cuma açıklanan Baker Hughes sondaj kuyusu sayısı verisi de oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz veride son 26 haftada yalnızca bir kez düşüş gerçekleşmesi ve son 8 kez haftadır üst üste yükseliş olması dikkat çekici. Genel görüş petrol fiyatlarının yönü açısından bu iki verinin bundan sonraki süreçte çok daha fazla önem arz edeceği şeklinde.

Bu hafta petrolle ilgili kritik gelişmeler şöyledir:

  • 28 Aralık Çarşamba – Amerikan Enerji Enstitüsü ham petrol arzı raporu
  • 29 Aralık Perşembe – Ham petrol stokları verisi
  • 30 Aralık Cuma – Baker Hughes sondaj kuyusu raporu

Kritik seviyelere bakacak olursak;

Yükseliş hareketin devamı için öncelikle 53.23 üzerinde kalıcılık sağlanmalıdır. Sonrasında son 1 haftada 2 kez denenen 53.72 ve 19 aylık zirve 54.50 takip edilecek diğer direnç seviyeleridir. Düşüşlerde ise 52.05, 51.50 ve en önemli destek noktası olarak 50.75 karşımıza çıkmaktadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.