Dolarda Boğalar Sakin – 27 Aralık 2016

Dolar Yükselir Mi?

Küresel piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olması paritelerde düşük işlem hacimlerini beraberinde getirdi.

Dolar/TL’ye baktığımızda hafta başında belirttiğimiz aşağıda 3.50 yukarıda ise 3.54 seviyesi arasında sıkışık bir görüntü izlediğini görüyoruz. Şuanda piyasada kritik destek ve direnç seviyelerinin dışına çıkılmasını sağlayacak bir gelişme yaşanmaması doların dar bir bantta hareket etmesine neden olmakta.

Ancak bugün Türkiye saati ile 18.00’da açıklanacak olan ABD Tüketici Güveni yakın takip edebileceğimiz bir veri. Geçtiğimiz ay tahminlerin üzerinde 107.1 olarak açıklanan veri 2008 krizi öncesi seviyelere gelerek son 9 yılın rekorunu kırmıştı.

Bugün de baktığımızda geçtiğimiz ay açıklanan rakamın hafif üzerinde 109.00 olarak açıklanması bekleniyor. Tahminler doğrultusunda veya üzerinde gelecek veri USDTRY için yukarı yönde hareketler getirebilir. Aksi durumda ise aşağıda 3.50 kritik seviyesinin geçilmesi gündeme gelebilir.

Takip edilebilecek diğer seviyelere baktığımızda 3.50 seviyesinin altındaki 4 saatlik kapanışlarda 3.47 ve sonrasında 3.4350 seviyeleri destek olarak izlenmeli. Yukarıda ise dar bandın üst kısmı olan 3.54 geçilebilirse 3.56 ve devamında psikolojik seviye olan 3.60 dolarda boğalar için sakinliğin sonu olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.