USDTRY’de Yükseliş Devam Edecek Mi? – 13 Ekim 2016

ABD Perakende Raporu USDTRY'yi Nereye Götürecek?

Raporumuzu paylaşmamızın ardından saatler sonra Dolar/TL 3.1120’ları görerek yeni rekor sevilere yükseldi. Dolar endeksindeki yükseliş ve TL üzerindeki negatif etkenler devam ettiği sürece kurda da yukarı yönlü istek devam edebilir.

 

Dün FOMC tutanaklarından ileriye dönük bir sinyal çıkmadığı için USDTRY’de ani yön değişimlerinin yaşandığına şahit olduk. Son günlerde Dolar endeksinde yaşanılan toparlanma nedeniyle USD güçlü devam ediyor. Diğer yandan yurt içindeki belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle TRY varlıklarına satışlar geldi.

Hafta içerisinde Güney Afrika’da maliye bakanın işine son verileceği söylentilerinin çıkmasından sonra ZAR’a satışlar geldiği gördük. ZAR’da yaşanılan gerileme TRY’ye de olumsuz yansımıştı. Diğer yandan da dolar endeksindeki toparlanmanın devam etmesi USDTRY’yi 3.0960 seviyeleri üzerine taşıdı.

Son günlerde çıkan referandum haberleri de TRY varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Medyada partilerin başkanlık sistemine mesafeli yaklaşması durumunda Ekim ayında referanduma gidileceği ifade edildi. Önümüzdeki dönemde yurt içinde belirsizliklerin artması durumunda TRY üzerinde baskı iyice artabilir. ABD tarafından gelen verilerin beklentileri karşılaması durumunda ise USDTRY’de yeni tarihi zirveleri yani 3.10 ve üzeri seviyeleri görebiliriz. USDTRY’de 3.10 son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 3.07 ve 3.6 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.