İngiltere Merkez Bankası Kararları Sonrası GBPUSD – 3 Kasım 2016

Ağustos ayında 25 baz puan faiz indirime giden İngiltere Merkez Bankası bu toplantıda beklentilere paralel olarak faizleri %0.25 oranında sabit tutarken varlık alım programını da 435 milyar Sterlin ile değiştirmedi. Hem faiz oranı hem de varlık alım oylamalarında ise bir değişiklik görmüyoruz.

Karar metnine baktığımızda BoE faizlerin her iki yöne de gidebileceğini belirtirken büyüme ve enflasyon tahminlerine yukarı yönlü revizelerin geldiğini görüyoruz ki bu da Pound için son derece pozitif. 2017 enflasyon tahmini %2’den %2.7’ye, 2018 için ise %2.4’ten %2.7’ye yükseltilmiş. Tabi ki bunun arkasındaki en önemli sebeplerden biri Sterlin’de yaşanan değer kaybı.

Büyüme tahminleri ise 2016 için %2’den %2.2’ye, 2017 için ise %0.8’den %1.4’e yukarı yönlü revize edilmiş. Ve enflasyonun hedefin üzerine çıkması halinde kısıtlı bir tolerans alanlarının olduğunu dile getiriyor BoE. Ayrıca yıl sonuna kadar gerektiği takdirde yeni önemler alınabileceği ibaresi de karar metninden çıkarılmış.

Kısaca toparlayacak olursak bugün yaşanan bütün gelişmeler Pound’dan yana diyebiliriz. Hizmetler PMI verisinin beklenti üzeri gelmesi, Brexit sürecinin başlaması kapsamında 50. maddeye başvurulması için parlamento izni gerektiği hakkında çıkan mahkeme kararı ve ilerisi için karamsar olmayan BoE kararları GBPUSD’deki yükselişe destek olmuş durumda.

Yükselişlerin sürmesi halinde yukarıda 1.2750’lere kadar önemli direnç bölgelerinin altını çizmek zor ve Dolar endeksinde yaşanacak olan toparlanmalarda ise paritedeki geri çekilmelerde 1.24 ve 1.2350 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.