Pound İstihdam Verileriyle Rahatladı

23 Haziran’daki referandumla AB’den çıkış yoluna giren Birleşik Krallık’tan istihdam raporu açıklandı. İşsizlik oranı %5.0’den %4.9’a gerilerken üç aylık ortalama maaşlar endeksi %2.3 yükseldi. Bu iki veri Mayıs ayına ait. Diğer yandan Haziran ayında 4.0 bin artması beklenen işsizlik başvuruları sadece 0.4 bin arttı.

Yani işsizlik oranı ve maaşlar verisi Brexit referandumu öncesine aitken işsizlik maaşı başvuruları halkın Brexit’e ‘Evet’ dediği döneme ait. Bu nedenle de işsizlik maaşı verisi Brexit kararının istihdamda yarattığı etki ile ilgili ilk bilgileri içeriyor ve beklentiden daha iyi gelmesi de Brexit’in şirketlerin işe alma davranışlarında ciddi bir değişikliğe neden olmadığını gösteriyor.

Pound veriye tepki vermekte çok fazla gecikmedi ve verdiği tepki de olumlu. Veri öncesi 1.31’in hemen altında olan GBPUSD istihdam raporunun ardından 1.32 kapılarına dayandı.

GBPUSD 1.32 bölgesinden bir miktar gevşemiş durumda şu anda. Bugünkü işsizlik başvuruları beklentiden iyi gelmiş olsa da BoE’nin temkinli davranarak Ağustos ayındaki toplantıda gevşeme adımı atma ihtimalini yüksek görüyoruz. Bu nedenle kısa vadede rahatlamalar yaşanabilir fakat aşağı yönlü trend devam edecek düşüncesindeyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.