Pound’a Carney Desteği Geldi! Toparlanma Sürecek Mi? – 1 Kasım 2016

Carney Soru İşaretlerini Giderdi

Dün ekonomik takvimde önemli bir veri karşımıza çıkmamıştı ancak bugün ekonomik takvimin ısınmaya başladığının altını çizdik ve uyarımızı yaptık… Asya seansında Çin verileri, Avustralya ve Japonya Merkez Bankalarının kararlarıyla başlayan hareketlilik gün içerisinde de devam edecek gibi gözüküyor.

İngiltere’den açıklanan Ekim ayı imalat PMI 54.3 ile beklentilerden bir tık daha fazla gerileme gösterse de GBPUSD’de önemli bir etkisi olmadı. Pound için asıl önemli gelişme son günlerde çıkan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in görev süresi ile ilgili haberlerdi.

Carney’in resmi süre olan 2021’e kadar görevine devam edebileceğinin yanı sıra 2018’de görevini erken bırakacağı haberlerini çıkması kafalardaki soru işaretlerini artırmıştı. Ancak Carney’in dün yaptığı açıklamada bu konuya netlik getirerek 2019 Haziran ayına kadar görevinin başında kalacağını açıklaması GBP’ye destek olmuş durumda.

Tabi ki GBPUSD’de yaşanan yükselişin ardındaki tek sebep bu değil. Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme de paritede alıcıları devreye soktu ve 1.2280 bölgesine kadar hızlı bir yükselişe şahit olduk. Toparlanmanın sürmesi halinde 1.23 ve 1.2330’lar direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.2200 ve 1.2140 bölgelerinde alıcılar düşüşlere karşı koyabilirler. Bu hafta ABD verilerinde iyileşme yaşanması parite üzerindeki baskıyı yeniden arıtabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.