Poundu Nakavt Eden Brexit Anketi

Hafta sonu önemli bir ekonomik gelişme yaşanmamakla birlikte ABD’nin Florida Eyaleti Orlanda şehrinde meydana gelen silahlı saldırı gündemin en önemli maddesi. Son rakamlara göre elli kişinin hayatını kaybettiği ve elliden fazla kişinin yaralandığı saldırıyı Başkan Obama terör ve nefret hareketi olarak adlandırdı. Son haberlerde saldırıyı düzenleyen kişinin Afgan asıllı bir Amerikan vatandaşı olduğu ve terör örgütü IŞİD ile bağlantılı olabileceği bildiriliyor.

Piyasalarla ilgili gelişmelere döndüğümüzde cuma akşama doğru yayınlanan son Brexit anket sonucunun yankılarının hafta sonu da devam ettiğini görüyoruz. İngiliz basın kuruluşu The Independent için ORB tarafından düzenlenen ankette kararsızlar dışarıda tutulduğunda %53 ‘Ayrılalım’ derken %47 ‘Kalalım’ demiş. Katılımcıların sandıklara giderek oy verip vermeyecekleri göz önüne alındığında ise durum daha vahim; %55 ‘Ayrılalım’, %45 ‘Kalalım’.

Şu ana kadar belki de ayrılmak isteyenlerin kalalım diyenlere en büyük farkı attığı anket ve Nisan ayında düzenlenen bir önceki The Independent ORB anketine göre ayrılalım diyenler dört puan artarken, kalalım diyenler dört puan azalmış. Sonuçların son zamanlarda ayrılalım kampındaki güçlenmeyle örtüştüğünü söyleyelim.

Anket sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte GBPUSD’de 150 pipse yakın çok hızlı bir düşüş yaşandı ve baskının hafta başında da devam etme ihtimali var. 23 Haziran’daki referanduma 10 gün kaldı ve artık pound pariteleri tamamen anket sonuçlarına emanet. Ayrılalım kampını önde gösteren anket sonuçlarının açıklanmasıyla 1.40 altına ve sonrasında kademeli olarak 1.38’lere doğru baskı devam edebilir. Diğer senaryoda ise 1.45 üzerine doğru bir hareket denenebilir.

Fakat 23 Haziran’da gerçek sonuçlar açıklanmadan önce çok büyük kopuşlar beklememek lazım. Zira anket sonuçlarının yanılabildiğine son yıllarda bir çok kez tanıklık ettik. Ancak anket sonuçlarının iki kamp arasındaki farkın 15 – 20 puanlara çıktığını göstermesiyle hareketler kalıcı ve daha keskin hale gelebilir.

Pound yatırımcıları önümüzdeki hafta açıklanacak olan anket sonuçlarını takip etmeye devam edecek. Brexit anketlerinin yanında GBPUSD için dikkat etmemiz gereken çok önemli bir diğer gelişme var; 15 Haziran Fed faiz kararı.

Fed faiz kararı ve sonrasındaki Yellen basın toplantısı sadece GBPUSD’de değil tüm dolar paritelerinde ve diğer bir çok piyasalarda dalgalanmalar yaratacak önemde bir gelişme. İşte piyasalar bu kadar keskin bir viraja girmişken Forex Koçu tüm imkanlarını seferber ederek sizlere gereken desteği sağlamak için burada. Aramıza katılmak için yapmanız gereken çok kolay; sağdaki kayıt formunu doldurmak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.