Haftalık Piyasa Takvimi – 17 Aralık 2016

Önümüzdeki Hafta Bu Veriler Kaçmaz

Geçtiğimiz hafta piyasaların odak noktasında FOMC toplantısı vardı. Fed bir sene aradan sonra beklendiği gibi faizleri 25 baz puan arttırdı. Fed’in 2017 yılı için 3 faiz artışını öngörmesinden sonra dolar piyasalardaki baskısını iyice arttırdı. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan veriler Fed’in para politikası duruşunu belirlemesinde yardımcı olmaya devam edecek. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bekliyor. Dilerseniz yaşanacak olan gelişmelere göz atalım.

Pazartesi günü saat 12.00’da Almanya’dan ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 110.7. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

17.45’de ise ABD’den flaş hizmetler PMI açıklanacak. Önceki rakam 54,6. Açıkçası gelecek olan veri paritelerde yaprak kımıldatmaz.

Salı:

Asya seansında Avustralya’dan para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. Bununla birlikte sabaha karşı Boj para politikası kararlarını açıklayacak. Enflasyon hakkında ve gevşeme hamleleri hakkında gelecek olan açıklamalar JPY paritelerine hareket getirebilir.

10.00’da Euro Bölgesi’nden ÜFE açıklanacak. Beklenti %0.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri EUR için negatif olur.

14.00’da Türkiye’den faiz kararları açıklanacak. Geçen toplantıda TCMB faizleri arttırmıştı fakat TRY’deki toparlanma kalıcı olmadı ve son günlerde USDTRY’de alıcılar devreye girdiler. Bu toplantıda gelecek olan yeni adımlar TRY bacaklı paritelere hareket getirebilir.

16.30’da Kanada’dan toptan satışlar açıklanacak. Önceki rakam %-1.2. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması CAD için pozitif olur.

Çarşamba:

12.30’da İngiltere’den kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. Önceki rakam -3,4 milyar sterlin.

18.00’da ABD’den konut satışları açıklanacak. Beklenti 5.50 milyon. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.

18.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol stoklarında yaşanılacak olan azalma petrol fiyatlarında alıcıları devreye sokabilir.

Perşembe:

00.45’de Yeni Zelanda’dan büyüme rakamı açıklanacak. Önceki rakam %0.9. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZD için pozitif olur.

16.30’da ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle gelecek olan büyüme ve çekirdek dayanıklı malların siparişi verisi paritelere önemli hareketlenmeler getirebilir. USD için son derece kritik veriler.

Bununla birlikte aynı saatlerde Kanada’dan enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Gelecek olan veriler CAD için önemli olacak. Bu dakikalarda USDCAD paritesine biraz daha dikkat etmekte bizce fayda var.

Cuma:

12.30’da İngiltere’den büyüme rakamını takip edeceğiz. Beklenti %2.3. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor.

16.30’da Kanada’dan büyüme verisi açıklanacak. Önceki rakam %0.3. Gelecek olan veri CAD için son derece önemli olacak.

18.00’da ise ABD’den Michigan tüketici hissiyatı açıklanacak. Beklenti 98.0. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.