Hafta Başında Pound’a Brexit Darbesi

Piyasalar, özellikle de pound, haftaya Brexit endişeleri ile başladı. Hafta sonu yayınlanan iki anketin ‘Ayrılalım’ kampını önde göstermesi sonrası haftaya 1.4460 seviyelerinde başlayan GBPUSD gece boyunca gelen satışlarla 1.4350’lere kadar geriledi.

YouGov tarafından ITV için yapılan ankette ‘Ayrılalım’ diyenlerin oranı %45 iken ‘Kalalım’ diyenlerin oranı %41. Anket geçtiğimiz hafta içinde düzenlenmiş ve bir önceki YouGov anketinde iki tarafın %41 oranında bir beraberliği söz konusuydu. Diğer bir araştırma şirketi TNS tarafından düzenlenen ankette ise katılanların %43’ü ‘AB’den Ayrılalım’ derken %41’i ‘AB’de Kalalım’ demiş. TNS anketi ise Mayıs ayının üçüncü haftasında düzenlenmiş ve bir önceki anket de ‘Ayrılalım’ kampını %38’e %41 oranla önde gösteriyordu.

Referanduma 17 gün kaldı ve cuma günü ABD’den açıklanan istihdam raporunun Fed Haziran ayı faiz artırımı ihtimalini zayıflatmasıyla 23 Haziran’daki referandum piyasalar için bu ayın en ön plana çıkan gelişmesi olacak.

Bir referandum anketiyle pound paritelerinde %1’lere varan hareketler görebiliyoruz. Bu nedenle kısa vadede GBPUSD için söylenebilecek tek şey artık kontrolün tamamen referandum anketlerine geçtiği. Mesela gün içinde açıklanacak başka bir anketin ‘Kalalım’ kampını önde göstermesi durumunda gece gördüğümüz hareketin tersi bir hareket göreceğiz pound paritelerinde.

Temel tarafı bir yana bırakıp sadece teknik taraftan baktığımızda GBPUSD’nin önemli destek bölgesine girdiğini görüyoruz. 1.4350 bölgesi 100 günlük hareketli ortalama ve 1.4320 geçtiğimiz ay destek olarak çalışmış önemli bir seviye. Yani 1.4350 – 1.4320 kalın destek. GBPUSD için referandum sonrası senaryoları daha önceki raporumuzda uzun uzadıya ele almıştık.

EURGBP ise geçtiğimiz ay bir kaç kez denenmesine rağmen kırılmamış olan 0.7925 direncine yaklaşıyor. Ayrıca 0.79 seviyeleri 0.8115 – 0.7570 düşüşünün %61.8 fibo direnci. Yani 0.7925 – 0.79 bölgesi EURGBP için kalın direnç.

Asya borsalarında genel görünüm kırmızı. Çin endeksleri %0.10 – %0.70 arası kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksi %0.37 geriledi. Güney Kore borsasının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu seansta Hong Kong HS endeksi yatay, Avustralya ASX endeksi ise %0.78 primle pozitif ayrıştı diğer önemli Asya endekslerinden.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.