Hizmetler Sektörü Euro ve Pounda Yaramadı

Son derece hareketli bir haftanın son işlem günündeyiz ve bugün bütün dikkatler ABD’den tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve özellikle de ortalama saatlik kazançlar verisine çevrilmiş durumda. Paritelerde ise fırtına öncesi sessizlik hakim ve bu hafta imalat PMI verilerinin ardından bugün de Euro Bölgesi ve İngiltere’den hizmetler PMI verilerini takip ettik. Gelecek olan verilere göz atacak olursak :

İspanya’dan hizmetler PMI 55.4 ile beklentiden iyi,
İtalya’dan hizmetler PMI 49.8 ile beklentiden kötü,
Fransa’dan hizmetler PMI 51.6 ile beklentiden hafif kötü,
Almanya’dan hizmetler PMI 55.2 ile beklentide,
Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 53.3 ile beklentiden hafif iyi geldi.

50.0 seviyesi altında kalınması sektörde daralmaya işaret ettiği için İtalya’da hizmetler sektörünün iyi sinyaller vermediğini söyleyebiliriz. Euro Bölgesi’nde ise hizmetler sektörü son 3 ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Ancak gelen verilerin şimdilik EURUSD üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

Bugün ortalama saatlik kazançlarda yükseliş yaşanması ile paritedeki satış baskısı artarsa aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1100 son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin tamamen kırılmasıyla aşağı yönlü hareket hız kazanabilir. Ancak gelecek olan verilerin hayal kırılığı yaratması durumunda yeniden 1.1200 üzerine bir atak gelebilir.

İngiltere’den ise hizmetler PMI ise 53.5 ile beklentilerden üzerinde geldi. Bildiğimiz gibi hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin dominosu ve sektörde büyümenin devam etmesi son derece pozitif. Ancak GBPUSD’de gelen veri sonrası yükselişlerin sınırlı kaldığına şahit olduk. Bunda en büyük pay sahibi ise son yayınlanan referandum anketleri. AB’de kalalım-ayrılalım oranının azalması (hatta bazı anketlerde çıkalım diyenlerin oranının yüksek olması) ile GBPUSD üzerinde baskı oluştuğunu gördük. Parite şuan 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4400 desteğine çok yakın ve bu bölgenin kırılması durumunda 1.4340’lara doğru düşüş devam edebilir. Toparlanmalarda ise 1.4480 ve 1.4580 önemli direnç konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.