Pound Neden Çöktü? Çöküş Devam Eder mi? – 7 Ekim 2016

Pound Daha Fazla Düşer mi?

Asya seansında pound uzun yıllar boyunca unutulmayacak büyük bir çöküş yaşadı. ABD seansının kapalı olduğu ve Asya seansının henüz başlarındayken yaşanan çöküşle birlikte GBPUSD bir anda 1.26 seviyelerinden 1.20 seviyelerine kadar gerilerken EURGBP 0.86 seviyelerinden 0.92 üzerine tırmandı.

Çöküşe neden olabilecek net bir gelişme/veri yok fakat bazı ihtimaller var. Bir kaç saat önce Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Paris’te yaptığı bir konuşmada ‘İngiltere (Birleşik Krallık) AB’den çıkma kararının bedeli ödemeli’ yorumu İngiltere’nin oldukça zorlu bir müzakere sürecinden geçeceğini akıllara getiriyor. Uzmanlar tarafından Hollande’ın bu yorumları zaten İngiltere Başbakanı May’de gelen 50. Madde açıklaması sonrası aşırı kırılgan olan poundda büyük çöküş tetikleyen en önemli faktörlerden biri olarak gösteriliyor.

Çöküşün olası nedenlerinden biri de Çin’in kapalı olmasının da katkısıyla Asya seansının ilk saatlerinde piyasalarda hacmin oldukça düşük olması. Düşük hacimli piyasa koşullarında otomatik işlem sistemlerinin gönderdiği emirlerin bir sonucu olabilir bu çöküş. Ayrıca fat finger (şişman parmak) gibi dealerların işlem emri gönderirken kontrakt büyüklükleri belirlerken yaptıkları bir hata (ekstradan sıfır) da çöküşün arkasındaki neden olabilir.

Fakat şimdilik en çok Hollande’nin yaptığı açıklamalar üzerinde duruluyor. Hollande diğer ülkelerin AB’den ayrılmaları için caydırıcı bir etki yaratması için İngiltere’nin önemli bir bedel ödemesi gerektiğine vurgu yaptı konuşmasında. AB, İngiltere’nin en büyük ihracat pazarı ve ödeyeceği bedel büyük ihtimalle oldukça dezavantajlı ticaret anlaşmaları yoluyla olacak.

GBPUSD kimi platformlarda 1.20 altına kadar geriledi hatta 1.15 altına gerilediği platformlar bile var. Şu an verdiklerinin büyük bir bölümünü geri almış durumda fakat gece yaşanan anlamsız düşük nedeniyle pound alıcılarının cesaret kazanması çok zor olacak. Bunun için ilk önce bütün verdiklerini geri alması sonra da 1.27 üzerine tekrar oturması gerekecek. Şu an için en yakın direnç 1.25, sonrasında 1.2620 – 1.26 bölgesi var.

Diğer yandan gece yaşanan çöküşün ardından gün içinde yeni bir satış dalgası gelmesi 1.20 seviyelerini tekrar gündeme getirecektir. Şu an bir 1.2440 bölgesi en yakın destek. Sonra sırasıyla 1.24 ve 1.2350 seviyeleri var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.