Dolar Neden Yükseliyor? – 28 Aralık 2016

Dolarda Yükseliş Sürer mi?

Piyasaların yıl sonuna yaklaşmamız sebebiyle tatil modunda olması USDTRY’nin stabil hareket etmesine neden olmuştu. Bugün ise tatil dönüşü piyasaların yeniden hareketlilik kazandığını görüyoruz.

Doların, Dolar endeksindeki yükselişin de etkisiyle küresel çapta bir miktar değer kazanmasının yanı sıra USDTRY’deki %0.50’nin üzerinde yükseliş için bu yükselişin bir parça negatif ayrışmadan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

İçeride devam eden anayasa değişikliği görüşmeleri takip edilen Türk Lirası üzerindeki en önemli siyasi gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Diğer gelişmekte olan para birimlerine baktığımızda USDMXN yatay seyrederken, doların Güney Afrika Randı karşısında -%0.20’ye yakın değer kaybettiğini görüyoruz.

Dolar-TL bugün sakin geçen birkaç günün ardından en son 12 Aralık’ta görülen 3.5440 seviyesini test etti. Dün bahsettiğimiz 3.50-3.55 bölgesi arasındaki sıkışma yukarı yönlü bozulmuş gözüküyor. Kritik seviyelere geçecek olursak; daha önce sözünü ettiğimiz 3.55 seviyesinin kırılmasıyla birlikte 3.56 ve 3.60 seviyelerini takip edebiliriz. Geri çekilmelerde ise 3.52 ve 3.50 seviyeleri izlenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.