Dolarda Geri Çekilme Sürer mi? – 16 Aralık 2016

Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?

Haftanın son Asya seansında endekslerde karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei %0.66 ve Güney Kore KOSPI %0.20 artıda kapanırken Avustralya ASX %0.10 ekside. Hong Kong HSI ve Çin endeksleri ise yatay bir günü geride bırakıyorlar.

Ekonomik takvimde çok önemli bir veri yoktu ve piyasada da çok büyük hareketler yaşanmadı. Dolar endeksi Fed’in 2017’de daha hızlı faiz artıracağına yönelik beklentilerle 103.30 ile son on dört yılın en yüksek seviyelerine kadar tırmandıktan sonra Asya seansında çok hafif bir geri çekilme yaşadı.

102.00 – 101.70 en yakın destek ve şu anki hava endeksin bu destek üzerinde kalarak önümüzdeki günlerde daha yukarıları deneyebileceğine işaret ediyor. Yukarıda 105.00 seviyelerine kadar ciddi bir direnç seviyesi görünmüyor.

Dün 3.54 üzerine kadar tırmanan USDTRY ise şu anda 3.50 desteği üzerinde tutunma mücadelesinde. 3.50 – 3.4950 bölgesinin kırılması kademeli olarak 3.48 ve 3.45 seviyelerine doğru bir geri çekilmeye neden olabilir. Diğer yandan gün içerisinde 3.52 bölgesinin aşılması durumunda 3.55’ler test edilebilir. Dolar endeksindeki görünüm USDTRY’de gevşemelerin şu anki aşamada kalıcı olamayacağını ima ediyor.

Bugünün ekonomik takviminde Euro Bölgesi ve ABD’den gelecek olan veriler ön planda. Euro Bölgesi’nden öğlen saatlerinde enflasyon raporu yayınlanacak. Öğleden sonra ise ABD’den inşaat izinleri ve konut başlangıçları gibi iki önemli veri açıklanıyor. Ayrıca saat 21.00’de ABD’den Baker Hughes sondaj kuyusu sayısını açıklıyor. Geçtiğimiz hafta sondaj kuyusu sayısı son zamanların en büyük haftalık artışı ile 498’e yükselmişti. Petrol yatırımcıları tarafından takip edilmesi gereken bir veri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.