Williams’ın Açıklamaları ve Dolar – 20 Aralık 2016

Dolar Endeksi Yükseliyor

FOMC kararları sonrası Fed’in 2017’de faiz artırım öngörülerini ikiden üçe yükseltmesi ile yukarı yönlü isteğini koruyan Dolar endeksi bugün son 14 yılın zirvesini tazeleyerek 103.60’lara kadar yükseldi ve EURUSD’de 1.0350 seviyelerine bir düşüşe şahit olduk.

Fed üyesi Williams ise Fed’in herhangi bir mali plana bağlı olmadan hedeflerine odaklanacağını dile getirdi ve ekonomik görünüm ve verilere bağlı olarak faiz artışlarını destekleyeceğinin altını çizdi. Açıklamalarının devamında ise ekonominin geçtiğimiz yıla paralel bir şekilde büyümeye devam edeceğini beklediğini söyledi ancak kendisinden gelen açıklamaların piyasalarda önemli bir etkisi olmadı.

Ayrıca ABD’den açıklanan Philly Fed imalat endeksi ise 20.9 ile beklentilerden iyi gelirken dün akşam Baltimore Üniversitesi’nde konuşan Fed Başkanı Yellen da istihdam piyasanın güçlü olduğuna vurgu yapmıştı. Avrupa borsalarına baktığımızda ise yatay bir seyir olduğunu görüyoruz. Almanya DAX %0.30, İngiltere FTSE %0.20 ve Fransa CAC endeksi %0.60’a yakın artıdayken TCMB’nin faizleri sabit bırakmasının ardından BIST 100’de %0.84’lük bir yükseliş var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.